Nałogi nie służą ani naszemu zdrowiu, ani naszej urodzie. Nie wspomnę już o kondycji organizmu. Szczególnie nałóg palenia jest dla nas dużym zagrożeniem. Dlatego też warto zrobić mocne postanowienie poprawy i… rozstać się z nim raz na zawsze. Oczywiście, nikt nigdy Ci nie obieca, że rzucanie palenie (tutaj) to łatwa, prosta i przyjemna droga. Wszyscy za to zagwarantują, że po rozstaniu z nałogiem będzie tylko lepiej. Jakie korzyści płyną z rzucenia palenia, a także jak powinny wyglądać etapy rzucania palenia, aby rzucanie było skuteczne, efektywne i bezbolesne?
Dlaczego warto rozstać się z paleniem?
- Na rzuceniu palenia na pewno skorzysta Twoja cera. Już po kilku tygodniach od rozstania się z nałogiem powróci ładny koloryt skóry. Twoja skóra zamiast być poszarzała i zmęczona, będzie pełna blasku i ładnie rumiana. Wolna od toksyn, będzie także lepiej wchłaniała wszelkie preparaty pielęgnacyjne, na czym Ty zyskasz najbardziej.
- Na rzuceniu palenia zyska również Twój oddech, który bez towarzystwa papierosów stanie się bardziej świeży i przyjazny dla otoczenia. Nikt już nie będzie odsuwał się od Ciebie. Twoje zęby będą miały szansę odzyskać biel. Zniknie też zaczerwienienie dziąseł.
- Na rzuceniu palenia skorzysta także Twój organizm. Przede wszystkim przestanie szybko i przedwcześnie się starzeć. Uwolnione od dymu tytoniowego naczynia krwionośne będą lepiej dotlenione. Stopniowo poprawi się przepływ krwi. Wszelkie zmarszczki staną się mniej widoczne, przez co cała twarz zyska łagodniejszy wygląd.
- W momencie, kiedy rozstaniesz się z nałogiem, Twoje włosy staną się zdrowsze i bardziej lśniące. Z czasem też będą łatwiej się układać, mniej przetłuszczać i być bardziej podatne na farbowanie. I co najważniejsze, już nigdy więcej nie będą „pachnieć” papierosami.
Etapy rzucania palenia
Przymierzając się do rzucenia palenia, należy pamiętać o jednym. Aby nie robić tego na przysłowiowego wariata. Rzucanie palenia musi mieć swoje etapy, które sprawią, że rozstanie z nałogiem będzie mniej bolało i będzie skuteczniejsze. Jak takie etapy rzucania palenia powinny wyglądać?
- Pierwszym etapem rzucania palenia jest ograniczenie szkodliwej czynności. Nawet specjaliści radzą, aby nie rzucać palenia z dnia na dzień, tylko stopniowo. Najlepszą metodą jest stopniowe schodzenie z ilości wypalanych papierosów. Każdego dnia staraj się wypalać o jedną sztukę mniej aż w końcu dojdziesz do zera.
- Drugi etap rzucania palenia to znalezienie odpowiedniej alternatywy dla papierosów. Biorąc pod uwagę fakt, że nagłe ograniczenie nikotyny może wiązać się ze spadkiem nastroju, większą nerwowością i wybuchowością, warto poszukać preparatów, które tej nikotyny Ci dostarczą. Dobrym rozwiązaniem są gumy do żucia z nikotyną (np. Niko-Lek).
- Trzeci – ostatni etap rzucania palenia to całkowite wyjście z nałogu. Sukcesem będzie, jeśli posiądziesz świadomość, jak wiele dobrego zrobiłeś dla siebie rozstając się z nałogiem. Musisz też pamiętać, że proces rzucania palenia tak naprawdę nigdy nie ma końca. Jeśli myślisz, że jeden papieros Ci nie zaszkodzi, to błąd. Już po jednym łatwo jest wrócić do palenia. Tak więc cały czas się pilnuj. I bądź z siebie dumny każdego dnia!