Co jeść na kolację?

zdrowa kolacja

Każda zdrowo odżywiająca się osoba wie, że w ciągu całego dnia należy spożywać 5 posiłków. Ostatnim posiłkiem jest kolacja, która potrafi spędzić sen z powiek. O ile wiemy, o której mniej więcej powinniśmy ją zjeść (2-3 godziny przed snem), o tyle nie zawsze wiemy, co na kolację jest możemy. Nie wszystko bowiem jest wskazane na ostatni posiłek. To, co zjemy na kolację może mieć istotny wpływ na jakość naszego snu. Co jeść na ostatni posiłek, a czego nie? O tym przeczytasz poniżej. Wcześniej jednak powiemy sobie, dlaczego kolacja nie powinna być jedzona zbyt wcześnie i zbyt późno.

Zbyt późna kolacja

Zbyt późno zjedzona kolacja nie ma szans być strawiona przed snem, czego konsekwencją jest konieczność odłożenia ważnych nocnych funkcji organizmu właśnie na rzecz trawienia. Im później zjemy, tym więcej snu „zmarnuje” organizm na trawienie. Zbyt późne zjedzenie kolacji może też wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz zgagi czy gazów, możemy cierpieć na odbijanie, skurcze w brzuchu, uczucie przepełnienia w żołądku oraz uczucie przelewania się w brzuchu. Efekt tego będzie taki, że rano obudzimy się bardziej zmęczeni niż byliśmy kładąc się spać. Warto również pamiętać, że zbyt późno zjedzona kolacja może zamienić się w tkankę tłuszczową. Stąd już krótka droga do nadprogramowych kilogramów.

Kolacja zjedzona zbyt wcześnie

A co może się stać, jeśli kolację zjemy za wcześnie? Jedząc wczesną kolację robimy zbyt długie przerwy między posiłkami (kolacją a śniadaniem). W ten sposób w wyraźny sposób spowalniamy nasz metabolizm i tempo trawienia. Efekt tego może być jeden – zapracujemy na dodatkowe kilogramy!

Trzeba mieć na uwadze, że kolacja zjadana do godziny 18 to doskonały pomysł tylko dla osób, które nocny odpoczynek rozpoczynają około godziny 21. Jeśli idziemy spać około 22-23, ostatni posiłek powinniśmy spożywać między 19 a 20. Efektem zbyt wcześnie zjedzonej kolacji będzie również nieprzyjemne uczucie głodu, które może utrudnić zasypianie oraz zaburzyć nocny odpoczynek.

Czego nie jeść na kolację?

Przede wszystkim należy unikać produktów z dużą zawartością tłuszczu i cukru. Unikać należy także potraw smażonych i ciężkostrawnych, a także przetworzonych. Z menu wykluczyć należy zarówno słodycze, których głównym składnikiem jest cukier prosty oraz jedzenie typu fast food, które mocno obciąża układ trawienny. Owoce także nie są najlepszym pomysłem na kolację. Zawierają sporo cukru i mają wysoki indeks glikemiczny. Ponadto mogą powodować gromadzenie się gazów w jelitach.

Czego jeszcze nie należy jeść na kolację? Na pewno produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, a więc czerwonego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych, żółtego sera. Niewskazane są też posiłki białkowo-tłuszczowe, które lepiej sprawdzą się na śniadanie!

Co jeść na kolację?

Wiemy już czego nie jeść na kolację. Co zatem możemy jeść? W kolacyjny menu powinny znaleźć się produkty zawierające węglowodany oraz białka. Dobrze sprawdzą się np. kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną i warzywami. Równie dobrym pomysłem będzie sałatka warzywna z razowym makaronem i jajkiem lub chudym mięsem.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.