Sekret zdrowych oczu

jak dbać o oczy

Narząd wzroku jest niezwykle ważny dla człowieka. Tak naprawdę prowadzi nas przez życie. Ciężko mi więc zrozumieć, dlaczego tak wiele osób nie dba o swoje oczy, a czasami nawet bardzo świadomie naraża je na uszkodzenia. W końcu nikt nikomu nie dał zdrowych oczu na całe życie. Jeśli sami nie zadbamy o własny narząd wzroku, nikt za nas tego nie zrobi. W jaki sposób dbać o oczy, by przez długi czas pozostawały w dobrej formie?

Higiena narządu wzroku

Zacznijmy od tego, jak ważna jest odpowiednia higiena oczu. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim czytanie przy właściwym świetle, a także mądre korzystanie z komputera i telewizora. Każdy ma na sumieniu mniejsze lub większe grzeszki związane z mało higienicznym stylem życia, przez który cierpią nasze oczy. Wystarczy wspomnieć tu tylko czytanie po ciemku czy oglądania telewizji z bardzo bliskiej odległości. Nie wspomnę już o całodziennym przesiadywaniu przed monitorem komputera!

Jak korzystać z komputera, by chronić swój wzrok?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odległość od ekranu monitora. Powinna ona wynosić minimum 60 – 70 cm. Co jeszcze? Biurko, na którym stoi komputer powinno być tak ustawione, abyśmy nie siedzieli przodem do okna (źródło światła dziennego powinno być z boku). Światło w pomieszczeniu, w którym pracujemy powinno być równomiernie rozproszone. W pokoju lub biurze powinniśmy mieć nawilżacz powietrza. Jeśli takowego nie mamy, pod ręką warto mieć nawilżające krople do oczu. I jeszcze jedno – co 60 minut powinno się robić przerwę od wpatrywania się w ekran.

Dieta dla oczu

Mało kto wie, że odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowia oczu. W codziennym menu powinny się znaleźć produkty bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dostarczające naszemu organizmowi – również naszym oczom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o produkty z witaminą A. Brak tej witaminy w organizmie może powodować dość nieprzyjemną dolegliwość, a mianowicie zespół suchego oka. Świetnym źródłem witaminy A jest marchew i szpinak. Witaminę A znajdziemy także w brokułach i wątróbce.

Równie ważna jest też witamina C – popularny kwas askorbinowy, który może hamować rozwój zaćmy. Najlepszym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, a także owoce dzikiej róży, jabłka i czerwona papryka. Ważna dla oczu jest też witamina E, którą znajdziemy w migdałach, orzechach i olejach roślinnych. Bardzo ważne są również pierwiastki: selen, cynk, miedź i mangan. I na koniec – luteina – substancja chroniąca naczynia włosowate siatkówki oraz plamkę żółtą, a także całe oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Gdzie ją znajdziemy? Głównie w borówkach i zielonych warzywach liściastych.

Profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka jest w stanie ustrzec nas przed poważnymi wadami i chorobami oczu. Jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z oczami, a nasza praca nie jest związana z komputerami – wystarczy, że okulistę odwiedzimy raz na 1-2 lata. W momencie, kiedy coś zacznie wzbudzać nasz niepokój, bezzwłocznie należy udać się na konsultację do specjalisty.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.