Infekcja górnych dróg oddechowych u dziecka. Sprawdź co pomoże maluszkowi

pani doktor sprawdza gardło małej dziewczynki pod kontem zapalenia górnych dróg oddechowych

Dziecko ma prawo chorować, gdyż jego układ odpornościowy jest dopiero w fazie rozwoju i kształtowania się i prawdopodobnie będzie kompletny gdzieś około 18 roku życia. Jedną z najczęstszych chorób atakujących małego człowieka jest zapalenie górnych dróg oddechowych. Szacuje się, że 8 na 10 dzieci w wieku przedszkolnym przynajmniej raz w roku cierpi na zapalenie gardła lub zatok, zapalenie oskrzeli, uporczywy nieżyt nosa. Infekcja górnych dróg oddechowych u każdego dziecka objawia się zazwyczaj w ten sam sposób: wyciekiem z nosa i jego zatkaniem, gorączką, bólem gardła, kaszlem. Sprawdź jak leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych u dziecka (więcej). Co warto podać maluchowi w gorączce i jak zapewnić mu ulgę.

Gdy męczy gorączka

Infekcja górnych dróg oddechowych (więcej) lubi objawiać się wysoką gorączką. Temperaturę możemy obniżyć podając dziecku stosowne leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol. Trzeba też pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, bo dziecko z gorączką ma dwukrotnie większe zapotrzebowanie na płyny niż dziecko zdrowe. Gorączkę pomogą zbić również chłodne kompresy na czoło.

Gdy męczy katar i kaszel

Zapalenie górnych dróg oddechowych (więcej) to bardzo często katar, który potrafi wymęczyć maluszka. Na pewno w pierwszej kolejności warto sięgnąć po wszelkiego rodzaju krople do nosa lub płukanki do nosa, które pomogą oczyścić nosek z wydzieliny. Na kaszel dobre będą syropy rekomendowane do leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych lub domowe mikstury typu syrop z cebuli. Dobrze sprawdzą się też inhalacje, które przyniosą ulgę przesuszonej i podrażnionej śluzówce. W przypadku zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, zalecane są inhalacje z hipertonicznej soli. Można też przygotować dziecku inhalacje z olejków eterycznych, oczywiście pod warunkiem, że dziecko nie jest alergikiem.

mała dziewczynka osłuchiwana przez lekarza kaszle bo ma infekcję górnych dróg oddechowych

Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Przy zapaleniu górnych dróg oddechowych bardzo ważne jest nie tylko nawilżanie podrażnionej śluzówki od wewnątrz, ale także od zewnątrz. W czasie choroby warto nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Dobrze sprawdzą się profesjonalne nawilżacze lub mokre ręczniki rozwieszone na grzejniku. Konieczne jest częste wietrzenie pokoju dziecka. Warto także zadbać o to, aby w pokoju malucha nie panowała zbyt wysoka temperatura – około 20 stopni spokojnie wystarczy. W przeciwnym razie nieprzyjemne objawy infekcji będą tylko się nasilać.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.