Bóle głowy – jak sobie z nimi radzić

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ból głowy to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, mężczyzn i kobiet. Gdy pojawia się raz na jakiś czas jest łatwy do zniesienia. Często bóle głowy potrafią już zaburzyć normalne funkcjonowanie i znacznie obniżyć jakość codziennego życia. Skąd się bierze ból, jakie mogą być przyczyny bólu głowy, a także jak sobie z nimi radzić – o tym poniżej.

Dlaczego boli głowa?

Ból jest wynikiem działania szerokiej gamy bodźców: fizycznych, chemicznych i termicznych. Jeśli dana tkanka zostanie tymi bodźcami pobudzona, wówczas wytwarza prostaglandyny, wywołujące odczyn zapalny. To z kolei prowadzi do wzrostu temperatury, powstania obrzęku chorej okolicy ciała i zwiększenia wrażliwości nerwów. Zwykłe bóle głowy objawiają się dyskomfortem w okolicy czoła, skroni lub potylicy. Bólom głowy związanym z migreną, bardzo często towarzyszy światłowstręt, nudności i wymioty.

Główne przyczyny bólu głowy

Częste bóle głowy mogą świadczyć o mniej lub bardziej poważnej chorobie. U wielu osób pojawiają się na skutek nadciśnienia tętniczego. Taki ból zwykle dokucza rano i najczęściej występuje w okolicy potylicy. U innych – mogą być związane z chorobami lub wadami wzroku. U jeszcze innych ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego. Bóle głowy mogą występować także u osób, które mają chore zęby i nic z nimi nie robią.

Duży procent dolegliwości bólowych wynika także z niedbania o higienę stylu życia. Ciągły stres, pod wpływem którego zwiększa się napięcie mięśni i rośnie ciśnienie tętnicze czy długotrwałe napięcie mogą powodować częste bóle głowy. Również życie w biegu i brak regularnego wypoczynku może przyczyniać się do powstania bólu. Nie bez znaczenia jest także przemęczenie, brak snu, a nawet i głód. Wiele osób będących na rygorystycznej diecie uskarża się na powtarzające bóle głowy.

Jak sobie radzić z częstymi bólami głowy?

O ile częste bóle głowy nie wynikają z jakiejś poważnej choroby, która wymaga hospitalizacji, wówczas można próbować zwalczać je samodzielnie. W jaki sposób?

Aspirin na częste bóle głowy
Aspirin na częste bóle głowy

Na częste bóle głowy specjaliści zalecają tabletki z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym jak np. ASPIRIN. Skutecznym rozwiązaniem jest ASPIRIN PRO z technologią MicroActive, która jeszcze szybciej uwalnia substancję aktywną i przynosi szybszą ulgę w bólu. Lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Wśród innych środków na częste bóle głowy wymienia się ćwiczenia relaksacyjne, które mają na celu zminimalizowanie napięcia odpowiedzialnego za ból. Pożądane efekty przynosi również akupresura, masaż głowy i karku, a także ciepła aromatyczna kąpiel.

Dobry efekt może przynieść wypicie kawy. Zawarta w niej kofeina powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i tym samym przynosi ulgę w cierpieniu. Ulgę przyniesie także wypicie szklanki wody.

Przy bólach głowy spowodowanych migreną skuteczne będą zimne okłady na czoło oraz odpoczynek w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.