Czy to infekcja wirusowa, a może bakteryjna?

mama z synkiem w piżamach chowają się pod prześcieradłem bo gdzieś się czai infekcja bakteryjna

Sezon na przeziębienia w pełni. Jesienna aura, a więc częste zmiany temperatur, deszcze, silny wiatr sprzyja rozwojowi infekcji zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To właśnie jesienią łapiemy infekcje górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła to przypadłość, z którą najczęściej zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Sekretem efektywnej kuracji jest trafne rozpoznanie infekcji. Od rozpoznania, czy mamy do czynienia z wirusem czy z bakterią zależy nasze leczenie. Czym jest infekcja bakteryjna, a czym wirusowa? Czym jedna różni się od drugiej? O tym poniżej.

Infekcja bakteryjna

Infekcja bakteryjna (więcej), która jest następstwem infekcji wirusowej pojawia się zazwyczaj w sezonie zimowym lub okresie wczesnowiosennym, kiedy to nasza odporność jest bardzo obniżona, a organizm osłabiony przebytymi chorobami . Zazwyczaj wywołana jest przez paciorkowce. Rzadziej – gronkowce. Niektórzy mówią, że nie byłoby infekcji bakteryjnej, gdyby wcześniej nie było infekcji wirusowej. To ona przeciera szlaki bakteriom. Uszkodzone przez wirusy błony śluzowe są bardziej osłabione i bardziej podatne na wtórne zakażenia. Infekcja bakteryjna w przeciwieństwie do infekcji wirusowej daje bardzo gwałtowne objawy. Obok bólu gardła można zauważyć powiększone węzły chłonne, przekrwione migdałki z białym nalotem oraz obrzęknięty języczek. Bardzo często objawem infekcji bakteryjnej jest gorączka sięgająca powyżej 38°C. Katar jest śluzowo-ropny, a kaszel najczęściej mokry, z odkrztuszaniem zielonkawej plwociny.

Infekcja wirusowa

Infekcja wirusowa jest tą, która pojawia się jako pierwsza. Rozwija się w wyniku przedostania się wirusów do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Po przedostaniu się do środka, wirusy atakują błonę śluzową pokrywającą górne drogi oddechowe. Obecność wirusów możemy odczuwać na różne sposoby. Typowym objawem, że coś złego dzieje się w naszym organizmie jest nieżyt nosa i związany z nim katar, kichanie i zatkany nos. Wśród objawów infekcji wirusowej występuje też ból gardła, jego zaczerwienienie i obrzęk, a także bóle głowy, bóle mięśni i ogólne rozbicie. Najczęściej infekcja wirusowa rozwija się stopniowo i powoli, każdego dnia przybierając na sile. Z czasem pojawia się kaszel – suchy, później mokry. Gorączka w infekcji wirusowej nie jest zbyt wysoka.

Infekcja bakteryjna – leczenie

Leczenie infekcji bakteryjnej opiera się głównie na leczeniu objawowym. Podawane są leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i jeśli trzeba – przeciwbólowe. Ważna jest tu konsultacja lekarska w celu zbadania pacjenta i wdrożenia antybiotykoterapii.

Infekcja wirusowa – leczenie

W leczeniu infekcji wirusowej (zwykłego przeziębienia i grypy) nie stosuje się antybiotykoterapii. W leczeniu stosuje się wyłącznie leki mające na celu zminimalizowanie bólu gardła i bólu głowy. Jeśli infekcji towarzyszy kaszel, choremu podaje się syropy przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.