Jak szybko pozbyć się kataru – 4 sprawdzone sposoby

Mówi się, że katar leczony trwa zaledwie siedem dni, a nieleczony aż tydzień. Ile w tym prawdy, nie będę rozstrzygać 😉 Mimo, że katar sam w sobie nie jest niczym groźnym, nie warto go bagatelizować. Dlaczego? Bo długotrwały nieżyt nosa solidnie zaburza normalne funkcjonowanie, powoduje zmęczenie, utrudnia swobodne oddychanie, prowadzi do spadku sprawności intelektualnej, powoduje ból głowy, utrudnia zasypianie. Jednym słowem, obniża jakość i komfort codziennego życia. Nie wiem czy wiecie, ale katar można szybko i skutecznie wyleczyć, bez czekania aż sam minie. Ja szybko pozbyć się kataru?  (kliknij) Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Po pierwsze – inhalacje

Na pytanie: jak szybko pozbyć się kataru, większość lekarzy odpowiada – stosując inhalacje. Są one prostym i szybkim sposobem na wyleczenie męczącego nieżytu nosa. Inhalacje możemy wykonywać zarówno przy użyciu samej soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Dobrym rozwiązaniem są też zioła, które słyną z właściwości przeciwzapalnych i odkażających. Najlepsze są inhalacje z szałwii, tymianku, rumianku oraz lipy. Dobrze sprawdzają się też inhalacje z olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Inhalując się nie tylko udrożnimy nos, ale także wpłyniemy na zmniejszenie obrzęku śluzówki, rozrzedzimy wydzielinę i tym samym przyspieszymy jej usunięcie.

Po drugie – witamina C

Przyjmowanie witaminy C może i nie uzdrowi cudownie z kataru, ale na pewno wzmocni i uszczelni ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, które podczas kichania są bardzo osłabione. Trzeba pamiętać, aby witaminę C przyjmować w sporych dawkach, najlepiej w postaci tabletek. Warto też zadbać o odpowiednią dietę. Dobrym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, a także jabłka, pomidory, papryka, natka pietruszki i kapusta, zwłaszcza kiszona. Sprawdzonym sposobem na katar są też herbatki. Szczególnie polecane są herbaty z sokiem malinowym oraz sokiem z czarnego bzu.

Po trzecie – nawilżanie powietrza

Suche powietrze bardzo podrażnia zdrową śluzówkę nosa, a co dopiero chorą. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości. Warto więc pamiętać, aby walcząc z katarem intensywnie nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia nawilżającego, możemy uciec się do babcinych sposobów: rozwiesić w pokoju mokre ręczniki lub poustawiać w pokoju pojemniki wypełnione wodą.

Po czwarte – apteczne wsparcie

Acatar - skuteczny sposób na katar
Acatar – skuteczny sposób na katar

A jeśli domowe sposoby nie przyniosą zadowalających efektów? Jak szybko pozbyć się kataru? Na pewno sięgając po leki zawierające pseudoefydrynę i fenylefrynę. Większość z nich dostępna jest bez recepty. W zależności od indywidualnych preferencji, możemy wybrać albo tabletki albo spray do nosa. Tego typu preparaty zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa, a także skutecznie udrożniają drogi oddechowe. W przypadku zapalenia zatok, najlepiej sprawdzą się leki będące połączeniem ibuprofenu z pseudoefedyną (na przykład Acatar Zatoki). Dobrze sprawdzą się też preparaty, w których została zastosowana oksymetazolina bądź ksylometazolina. Zarówno żele, jak i spraye do nosa hamują katar i ułatwiają swobodne oddychanie, a także minimalizują kichanie i wszelkie inne nieprzyjemności związane z nieżytem nosa. Nie tylko nawilżają podrażniony nos, ale również łagodzą śluzówkę, naturalnie odświeżają i działają przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie (sprawdź).

 

 

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.