Gdy dziecko cierpi na zapalenie zatok…

na zatoki dla dzieci syrop
źódło: www.mamdziecko.interia.pl

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym może być narażone na bardzo częste ataki wirusów i bakterii. Jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego jest infekcja górnych dróg oddechowych. Poza zwykłym nieżytem nosa, maluchy mogą również chorować na zapalenie zatok. Dolegliwość ta wiąże się z dużym dyskomfortem i bezwzględnie wymaga leczenia. Jakie są przyczyny zapalenia zatok u dzieci, w jaki sposób rozpoznać, że maluch cierpi na zapalenie zatok, a także w jaki sposób leczyć chore zatoki? O tym w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok u dzieci?

Przyczyny chorych zatok u maluchów mogą być rozmaite. Najczęściej jednak wymienia się alergie, astmę oskrzelową oraz infekcje wirusowe. W niektórych przypadkach, chore zatoki mogą być następstwem infekcji bakteryjnej.

Zapalenie zatok u dzieci – objawy

Wirusowe zapalenie zatok u dzieci najczęściej objawia się bólem gardła, katarem, gorączką, bólem mięśni, zatkanym nosem, wydzieliną w nosie, kaszlem. Warto mieć na uwadze to, że przy chorych zatokach katar trwa dłużej niż dwa tygodnie. Dodatkowo jest gęsty, przez co maluchowi trudno go wydmuchać. Uwaga! Wydzielina przy chorych zatokach wcale nie musi wyciekać z nosa. Może też ściekać po tylnej ścianie gardła.

Przy infekcji bakteryjnej objawy są bardziej zaostrzone i nie łagodnieją w wyniku podejmowanego leczenia. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok bardzo charakterystyczna jest ropna wydzielina z nosa, wysoka gorączka i kaszel, który na ogół nasila się w porze nocnej. Ból twarzy i ból głowy występują rzadko u małych dzieci. Rodzice mogą zgłaszać utrzymywanie się brzydkiego zapachu z ust dziecka.

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dzieci

W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok, przy którym występuje wysoka gorączka, dziecku można podać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub ibuprofen. Ulgę powinny przynieść ciepłe okłady na czoło.

Przy ostrym zapaleniu zatok niezbędna będzie antybiotykoterapia. Leczenie antybiotykami można uzupełnić izotonicznymi lub hipertonicznymi roztworami soli. Pomogą one zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i oczyszczą go z wydzieliny.

Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania oraz regularnym oczyszczaniu noska dziecka. Do spania dziecko należy układać w pozycji, w której głowa będzie wyżej od klatki piersiowej. Takie ułożenie sprzyja spływaniu wydzieliny z nosa.

Warto również stosować nawilżanie powietrza, parę wodną, ciepłe aerozole i olejki eteryczne, które ułatwią dziecku oddychanie i złagodzą przykre dolegliwości choroby.

Dobrym rozwiązaniem na zapalenie zatok u dzieci są preparaty na bazie składników naturalnych. Polecany jest czosnek, tymianek, ekstrakt z lipy lub czarnego bzu.

Dobrze jest nauczyć dziecko prawidłowego wydmuchiwania nosa. Najpierw zatykamy jedną dziurkę i w tym momencie maluch dmucha nos. Potem zatykamy drugą dziurkę i powtarzamy wydmuchiwanie noska.

Syrop na zatoki dla dzieci

syrop na chore zatoki u dziecka - pelavo
źródło: https://akademianiechorowania.pl

O ile maluch nie cierpi na ostre lub przewlekłe zapalenie zatok, z powodzeniem można mu podać syrop na zatoki dla dzieci, jak np. PELAVO. Naturalne składniki syropu nie tylko leczą infekcję, ale także wspierają układ odpornościowy. Polecany na zatoki dla dzieci syrop PELAVO zawiera ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, który w naturalny sposób wspiera układ oddechowy, a także witaminę C i ekstrakt z lipy, który wspiera mechanizmy obronne organizmu (sprawdź).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.