Dlaczego pływanie pozytywnie wpływa na zdrowie

Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak o mało którym sporcie można powiedzieć, że polecany jest bez względu na wiek, niezależnie od płci, wagi, stanu zdrowia czy w czasie chorób. A właśnie takie jest pływanie – dobre dla każdego, dobre na wszystko. Jak dokładnie wpływa na nasze zdrowie? I gdzie tkwi jego sekret?

Zapobiega…

Wiadomo, że uprawianie każdego sportu uwalnia w nas endorfiny i poprawia nasze samopoczucie. Jednak pozostałe zalety pływania można by wymieniać naprawdę długo. Przede wszystkim, jak mało który sport, rozwija ono wszystkie partie mięśni, nie nadwyrężając przy tym stawów. I to niezależnie od tego, jaki styl pływania wybierzemy. Ryzyko złapania jakiejś kontuzji jest więc naprawdę niewielkie. Ponadto podczas pływania wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha, które pomagają nam utrzymać prawidłową postawę. Stabilizujemy więc kręgosłup i korygujemy swoją postawę w przyjemny sposób, bez pocenia się na macie. Jednak nie tylko układ ruchowy zyskuje na naszej wodnej aktywności.

Płuca i serce również na niej korzystają. Pływanie wzmacnia mięsień serca, które szybciej pompuje krew, lepiej dotleniając  nasze ciało. Natomiast układ oddechowy pracuje wydajniej niż podczas innych treningów, zwiększa się także pojemność płuc. Co ciekawe, pływanie to idealny rodzaj ćwiczeń dla kobiet będących w ciąży. Wzmacnia ono mięsień pośladkowy wielki oraz mięśnie brzucha, stabilizuje obręcz barkową, a także zmniejsza sztywność stawów. Przynosi więc nie lada ulgę dla mocno nadwyrężonego kobiecego ciała. Nie wspominając już o tym, że woda po prostu relaksuje… Krótko mówiąc – pływanie jest dobre na wszystko i poprawia ogólną kondycję organizmu, jak mało który sport.

zawodniczka

… i leczy

Wielu lekarzy, trenerów czy fizjoterapeutów uważa – pół żartem, pół serio – że pływanie powinno być zapisywane na receptach. Nic w tym dziwnego – woda nie tylko pomaga nam utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale także jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń. Przebyte urazy stawów skokowych, biodrowych czy kolanowych, artretyzm oraz przewlekłe bóle pleców – jeśli cierpisz na takie dolegliwości, od razu skieruj swoje kroki na basen. Woda łagodzi bóle stawów, poprawia ich ruchomość i elastyczność. Ważna jednak jest konsultacja z rehabilitantem – zwłaszcza po przebytych operacjach. Pomoże nam on dobrać rodzaj i intensywność ćwiczeń, bowiem zbyt intensywny trening może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pływanie jest wskazane również dla astmatyków – pomaga zapobiegać atakom astmy i poprawia ogólną kondycję chorych osób. Zaskoczeniem może okazać się fakt, że pływanie obniża poziom cholesterolu LDL, pomaga wiec zapobiegać chorobom układu krwionośnego i serca. Co więcej, nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, ale pozwala na lepszą kontrolę poziomu glukozy u diabetyków. Ponadto pływanie obniża poziom stresu, obniża ciśnienie, ujędrnia skórę i pomaga walczyć z cellulitem. Imponująca lista, prawda? Jeśli więc nie potrafisz pływać, nauka pływania dla dorosłych powinna być numerem jeden na twojej liście rzeczy do zrobienia.

Pływanie ma zbawienne skutki nie tylko dla dorosłych. Jest to sport idealny również dla dzieci. Głównie dlatego, że jest on bardzo bezpieczny i – o czym była już mowa – uprawiając go, ciężko nabawić się jakiejś kontuzji. Podobnie jak w przypadku dorosłych, pływanie niezwykle dobrze wpływa na koordynację ruchową, kształtując prawidłową postawę ciała. Coraz więcej naszych pociech ma problemy z kręgosłupem, które w dużej mierze spowodowane są przez siedzący tryb życia. Dzieci siedzą na lekcjach, siedzą w świetlicy, siedzą przed komputerem czy z telefonem w ręku…Dobre nawyki

Dobrze jest więc zapobiegać chorobom kręgosłupa już od najmłodszych lat, a w zasadzie od pierwszych miesięcy. Na basen można się bowiem wybrać już z trzymiesięcznym niemowlakiem. Jednak starsze pociechy też powinniśmy motywować do zaprzyjaźnienia się z wodą. Warto zainwestować w naukę pływania dla dzieci, by wyrobiły sobie one prawidłową technikę i nabrały dobrych przyzwyczajeń. Co więcej, regularne uczęszczanie na basen może pomóc dzieciom ustrzec się przed nadwagą czy otyłością. Jak widać, pływanie niesie więc ze sobą ogromne korzyści nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych.

Najlepsze na odchudzanie?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych relacją „pływanie a odchudzanie”. Nie jest wielką tajemnicą, że regularne wizyty na basenie (oczywiście w celu pływania, a nie moczenia nóg w wodzie) pozytywnie wpływają na modelowanie sylwetki. W wodzie angażujemy równomiernie wszystkie grupy mięśni, więc rozwijają się one również równomiernie. Dodatkowo woda stawia bardzo duży opór, więc nasz wysiłek także musi być duży. Podobne ćwiczenia wykonywane na macie i w wodzie – będą nas kosztowały dużo więcej energii w tym drugim przypadku. Jeśli zależy nam na zrzuceniu dodatkowych kilogramów, to basen jest dobrym wyborem.

Żądane efekty najszybciej można osiągnąć pływając kraulem lub żabką – te style najbardziej potrafią zmęczyć.

(Zobacz wskazówki jak nauczyć się pływania żabką:  https://paar.edu.pl/blog/plywanie-zabka-nauczyc-sie-plywac-zabka)

To co istotne dla osób ze sporą nadwagą, chcących zrzucić zbędne kilogramy – woda jest idealną amortyzacją dla przeciążonych stawów. Dzięki dużej wyporności nie narażamy się tak na ich nadwyrężenie, jak w przypadku „lądowych” aktywności fizycznych. Odchudzanie na basenie – nie ma sobie równych.

Oceń wpis!
[Total: 2 Average: 5]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.