Biegunka u dzieci. Sprawdź, co robić

dziecko w toalecie
Źródło: http://dzieci.pl

Biegunka może przytrafić się każdemu dziecku. U źródeł jej pojawienia się mogą stać bakterie lub wirusy. Dziecko może zareagować biegunką zarówno na spożycie nieświeżych pokarmów, jak również przejedzenie, zjedzenie za dużej ilości błonnika, a więc przesadzenie z ilością spożytych owoców, warzyw lub soków owocowych. Biegunka może być następstwem nadwrażliwości pokarmowej, stresu lub być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Biegunce może towarzyszyć ból brzucha, nudności i utrata apetytu. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie spokoju i odpowiednie działanie. Co robić?

Podawaj dziecku jak najwięcej płynów

W przebiegu biegunki najważniejsze jest systematyczne nawadnianie dziecka. Mimo, że nie leczy to biegunki i nie skraca czasu jej trwania, to jednak zapobiega odwodnieniu, które jest groźnym powikłaniem choroby. Dziecko należy nawadniać nawet wtedy, gdy stawia opór. Niechęć do picia może wynikać zarówno z występowania męczących dolegliwości, jak i przemęczenia całą sytuacją. Ale uwaga! Maluch nie powinien pić zbyt dużo płynów naraz, bo to może spowodować wymioty. Lepiej podawać płyny częściej ale w mniejszych porcjach. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie płynów porcjami, po 2-3 łyżeczki, co 3-5 minut. Jeśli dziecko wymiotuje, przed podaniem płynów, należy je lekko schłodzić. Ciepły płyn tylko nasila wymioty!

Sięgnij po elektrolity dla dzieci

W celu uzupełnienia braków wody, warto zastosować także specjalne elektrolity dla dzieci. Malcowi warto podać probiotyk zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri. Są to bardzo pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florą bakteryjną jelit i wypierają chorobotwórcze drobnoustroje. Wybrany probiotyk powinien też uzupełniać dietę w sole mineralne i wyrównywać zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Obecnie numerem jeden jest DICOFLOR elektrolity dla dzieci – środek specjalnego przeznaczenia medycznego m.in. również dla niemowląt (sprawdź). Zawiera on niezbędne bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG i pozwala uzupełnić dietę w sole mineralne.

opakowanie dicoflor elektrolity dla dzieci
Żródło: http://www.dicoflor.pl/pl/produkty/dicoflor-elektrolity/

A co z dietą?

Mitem jest, że dziecku z biegunką nie można podawać jedzenia. Głodówka wcale nie leczy, a wręcz przeciwnie – bardzo osłabia dziecko. Nie ma więc potrzeby wprowadzania specjalnej diety. Po 4 godzinach od wystąpienia objawów dziecko może normalnie jeść. Aby dodatkowo nie podrażnić układu pokarmowego malucha, warto podawać mu do jedzenia pokarmy łagodne i lekkostrawne. Może to być puree z banana, przecier z gotowanych jabłek, tarte jabłko, ryż zapiekany z jabłkiem. Pszenna bułka z chudą szyneczką również będzie dobrym rozwiązaniem. Pozytywnie zadziała także zupa krem z jarzyn z przewagą marchewki. Dzieci karmione piersią mamy nie powinny być od niej odstawiane. Poza tym, że mleko mamy jest pokarmem, to jest też napojem dla malca. A jak wspomnieliśmy wcześniej – maluch musi jak najwięcej pić, żeby się nie odwodnić.

 

 

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.