Proste sposoby na katar

sposoby na katar na przykład dmuchanie nosa

Męczy, nie daje spać, utrudnia oddychanie, obniża komfort życia. O czym mowa? Oczywiście o katarze – jednym z głównych objawów przeziębienia. Nieżyt nosa czyli zapalenie błony śluzowej nosa objawia się wyciekiem wydzieliny wodnej lub ropnej. Typowe objawy kataru to także zatkany nos, częste kichanie i podrażnienie nosa. Wśród głównych przyczyn kataru wymienia się zmiany pogodowe. Wtedy przy szybkich zmianach temperatur śluzówka nosa nie jest w stanie w pełni spełniać swojej obronnej funkcji dla organizmu. Możemy również zarazić się od przypadkowo kichającej osoby, wtedy wdychamy drobne kropelki wydzielane przez osobę kichającą. Mimo, że katar nie jest przypadłością groźną, to jednak należy go zwalczać i nie czekać aż sam minie. Długo utrzymujący się nieżyt nosa może doprowadzić do trudnego w leczeniu zapalenia zatok obocznych nosa. Jak leczyć katar? Specjalnie dla Was zebrałam wszystkie najskuteczniejsze sposoby na katar (sprawdź). Dzięki nim szybko i bezboleśnie pozbędziecie się męczącego dyskomfortu.

Ziołowe inhalacje

Domowe sposoby na katar zawsze rozpoczynają się od inhalacji. Wdychanie ziół w postaci pary zawsze przynosi pożądane efekty. Takie inhalacje mają właściwości przeciwzapalne, odkażające i szybko udrożniają zatkany nos. Najlepszym rozwiązaniem są inhalacje z rumianku, szałwii, lipy lub tymianku. Aby przygotować ziołową inhalację, należy wybrane zioła zalać wrzątkiem i gotowe. Parę z przygotowanej mieszanki należy wdychać przez około 10-15 minut. Ziołowa inhalacja na pewno przyniesie ulgę w zatkanym nosie i na nowo pozwoli oddychać pełną piersią.

Aromaterapia

Innym, ale równie skutecznym sposobem na dokuczliwy katar jest aromaterapia. Olejki zapachowe takie, jak miętowy, eukaliptusowy czy sosnowy udrożniają nos i przynoszą wyraźną ulgę. Aromaterapia pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę, dodatkowo zmniejsza obrzęk i ma działanie antybakteryjne. Jak przeprowadzić taką aromaterapię? Wystarczy sięgnąć po jeden z olejków i skropić nim poduszkę lub chusteczkę. Kilka kropel olejku można również wlać do nawilżacza powietrza.

Nawilżanie

W leczeniu kataru bardzo ważną rolę odgrywa nawilżanie śluzówki. Można to robić na dwa sposoby – od wewnątrz i od zewnątrz. W trakcie leczenia należy pić bardzo dużo płynów. Poza samą wodą, poleca się picie herbat z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Można także jeść gorące, parujące potrawy. Najlepszą propozycją jest tu babciny rosół. Jeśli chodzi o nawilżanie śluzówki z zewnątrz, to niezastąpione jest nawilżanie pomieszczenia, w którym spędzamy większość czasu. Powietrze możemy nawilżać przy pomocy specjalnego urządzenia. A jeśli takowego nie posiadamy, możemy rozwiesić w pokoju mokre ręczniki lub ustawić pojemniki wypełnione wodą. Parująca woda będzie idealnie nawilżać śluzówkę, przynosząc ulgę zatkanemu nosowi i podrażnionej śluzówce.

Czosnek, cebula, chrzan

Sprawdzone sposoby na katar obejmują także specyfiki z naszej własnej, domowej spiżarni. Wystarczy wymienić tu chociażby czosnek, cebulę i chrzan. Bezpośrednia inhalacja składnikami czosnku szybko odetka nos i zwalczy katar. Również inhalacje z cebuli (obraną cebulę wrzucamy do garnka i zalewamy wrzątkiem) udrożnią zatkany nos i ułatwią swobodniejsze oddychanie. Chrzan z kolei idealnie nadaje się do bezpośredniego wąchania. Wystarczy odkręcić słoiczek z chrzanem i przez kilka minut powdychać jego zawartość. Zdaniem niektórym osób jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na walkę z katarem i zatkanym nosem.

Tabletki i syropy na przeziębienie

Wymieniając sposoby na katar (sprawdź), nie można pominąć specyfików z aptecznej półki. Wiele z nich poza tym, że zwalcza typowe objawy przeziębienia, jak kaszel czy podwyższona temperatura, świetnie radzi sobie także z katarem. Warto wybierać tabletki lub syropy, które działają wspomagająco na obniżoną odporność, zwłaszcza w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Dobrze sprawdzą się też wszelkie krople i spraye do nosa. Preparaty te udrożnią obrzęknięty nos, zmniejszą ilość wydzieliny i ułatwią jej usuwanie.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.