Komitet Organizacyjny 22 Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi poinformował, że przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wszystkie obiekty sportowe są już gotowe do zawodów. Na ukończeniu jest także budowa infrastruktury.
7 lutego rozpoczną się kolejne zimowe igrzyska. Uczestnicy będą rywalizować w 98 konkurencjach 15 dyscyplin sportu. Olimpiada została podzielona na dwie części – „lodową” w Klastrze Przybrzeżnym, czyli w samym Soczi, i śniegową w Klastrze Górskim, tj. w odległej o 40 km Krasnej Polanie.
Aby organizacja igrzysk była w ogóle możliwa, musiało powstać ponad 400 nowych obiektów. Jednak tylko 17 z nich ma bezpośredni związek z zawodami – pozostałe to elementy infrastruktury, takie jak np.: elektrociepłownia, lotnisko, dworzec kolejowy, drogi, węzły komunikacyjne, tunele i hotele.
Na potrzeby stricte sportowe zbudowano Stadion Olimpijski, pałac lodowy dla zawodników łyżwiarstwa figurowego i short tracku, dużą i małą arenę lodową dla hokeistów, stadion łyżwiarstwa szybkiego, halę do curlingu, a także kompleks przeznaczony dla zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, dwie skocznie narciarskie, ośrodek dla alpejczyków, tor saneczkowo-bobslejowy i park snowboardowy.
Rosjanie na przygotowania do olimpiady wydali już 50 miliardów dolarów, czyli cztery razy więcej niż planowano w 2007 roku i więcej niż kosztowały wszystkie poprzednie zimowe igrzyska razem wzięte. Wysokie koszty wynikają jednak nie tylko z rozmachu organizatorów, ale także z potrzeby zagwarantowania bezpieczeństwa. Sytuacja na rosyjskim Północnym Kaukazie wciąż jest niespokojna, a przywódca tamtejszych ekstremistów islamskich Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, w lipcu zaapelował do swych zwolenników, by postarali się zakłócić przebieg igrzysk w Soczi.
Żeby zapobiec aktom terroru, w Soczi skoncentrowane będą wszystkie siły i środki FSB. Szef resortu spraw wewnętrznych Rosji Władimir Kołokolcew poinformował, że porządku publicznego w Soczi pilnować będzie 37 tys. policjantów i 10 tys. żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW. Liczebność sił FSB i Ministerstwa Obrony nie została podana do publicznej wiadomości. Po raz pierwszy w historii wszyscy kibice będą musieli uzyskać specjalna kartę identyfikacyjną ze zdjęciem, bez której nie będą mogli skorzystać z biletów na igrzyska. Karty kibica są przepustką do Parku Olimpijskiego na imprezy programu kulturalnego igrzysk. O wydaniu karty kibica zadecyduje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).