Kolano biegacza – czyli częsta kontuzja u osób trenujących biegi

Ból kolana to jedna z częstszych dolegliwości biegaczy. Dowiedz się jakie są jego przyczyny, jak można leczyć ten uraz i czy ból w kolanach wiąże się z koniecznością przerwania treningów.

kolano biegacza
Źródło Pinterest

Niestety regularne treningi biegowe w połączeniu z ambitnym planem treningowym mogą sprawić, że przeciążymy organizm i zaczniemy odczuwać ból w różnych kończynach. Jednym z często spotykanych urazów jest tak zwane „kolano biegacza”, czyli zespół bólu przedniej części stawu kolanowego (AKP – anterior knee pain). Określenie „kolano biegacza” odnosi się zarówno do bólu w przedniej jak i w bocznej części kolana, związanej z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego.

Na AKP narażeni są biegacze, którzy przeciążają przednią część kolana (może to wynikać z trenowania na twardym podłożu, biegania po terenach z dużą ilością wzniesień albo pokonywania dużych odległości). Najczęstszą przyczyną kontuzji są błędy treningowe. Do głównych grzechów biegacza należą: zbyt duża ilość treningów, zbyt szybkie tempo, zbyt krótki okres regeneracji pomiędzy treningami albo zbyt duży dystans. „Kolano biegacza” najczęściej objawia się w postaci bólu odczuwanego w okolicy rzepki. Ból nasila się podczas dłuższego siedzenia, a także kucania, schodzenia albo zbiegania.

Czy AKP oznacza konieczność przerwania treningów

Na szczęście nie. Z tym urazem możemy dalej trenować, ale musimy ograniczyć na tyle dystans, żeby nie czuć bólu w kolanie. Jeśli złagodzenie treningu nie przynosi efektów, musimy na jakiś czas całkowicie porzucić bieganie. Pamiętajmy, że bieganie mimo odczuwanego bólu najczęściej kończy się poważnymi dolegliwościami, które zmuszą nas do wielotygodniowej przerwy. Żeby ulżyć osłabionemu kolanu, powinniśmy również wyeliminować pochyłe odcinki z trasy, a szczególnie zbieganie. Warto także zamiast intensywnego biegania przerzucić się na aktywność krzyżową – jazda na rowerze, pływanie.

Leczenie

Żeby zdiagnozować AKP nie musimy przeprowadzać badań RTG, NMR, USG. Na takie badania powinniśmy się udać, jeśli oprócz bólu występują również jakiekolwiek inne objawy w okolicy stawu kolanowego, ponieważ może to oznaczać, że przyczyną bólu nie jest AKP.

AKP leczy się poprzez 4 elementową terapię: ograniczenie aktywności sportowej, wzmacnianie mechanizmów, które poprawiają funkcjonowanie stawu rzepkowo-udowego, wykorzystanie technik fizjoterapeutycznych oraz korekcję obuwia. Zaleca się przede wszystkim przeprowadzenie 8-12 tygodniowego programu treningowego, który wzmocni mięśnie ud, pośladków, łydek oraz poprawi działanie mechanizmów kontrolujących ustawienie i ruch rzepki. Jeżeli uraz jest bardzo odczuwalny, biegacze mogą także wymagać zastosowania technik manipulacji albo głębokiego masażu czy kinesiotapingu, stosowanych przez fizjoterapeutów.

Nawet po zaniknięciu objawów „kolana biegacza” powinniśmy do treningów wracać stopniowo i unikać biegania po terenie pochyłym, pamiętajmy również żeby nie przeciążać kolan zbyt forsownym tempem biegu.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.