Coraz więcej osób, a zwłaszcza kobiet, uskarża się na obrzęki nóg. Dyskomfort ten jest najczęściej bolączką ludzi prowadzących siedzący styl życia lub pracujących w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia nóg mogą być także schorzenia układów krążenia oraz układu moczowego. Przyczyną obrzęków może być również niewydolność komór serca, zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego. Puchnięciu stóp sprzyja też obniżone stężenie białek w surowicy krwi, które towarzyszy chorobom nerek. O ile obrzęki pojawiają się raz na jakiś czas, nie mamy czym się martwić i sami możemy sobie pomóc. Problem pojawia się w momencie, kiedy obrzęki stanowią długotrwały problem. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.

Domowe sposoby na obrzęki nóg

 W momencie, kiedy opuchnięte i obrzęknięte nogi są wynikiem zmęczenia, długotrwałej pracy czy długiego lotu samolotem, wówczas możemy zaserwować naszym nogom relaksującą kąpiel z dodatkiem soli kuchennej lub soli zakupionej w aptece. Zabieg ten ma na celu wyciągnięcie z ciała nadmiaru wody – głównej przyczyny obrzęków.

Dobre efekty przynosi także leżenie z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała. W takiej pozycji można spędzić nawet cały wieczór. Efekt? Już po około 2 godzinach opuchlizna zejdzie i poczujemy wyraźną ulgę.

Osoby z predyspozycją do obrzęków powinny nosić specjalne pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Najbardziej nowoczesną postacią takich wyrobów są pończochy oraz rajstopy o zmiennym stopniu ucisku lub z tzw. przerywaną kompresję pneumatyczną. Tego typu zmienny ucisk na łydki i podudzia zwiększa szybkość przepływu krwi w żyłach nóg. Noszenie tego typu rajstop działa bowiem jak masaż.

Osoby, które często uskarżają się na puchnięcie nóg, powinny siedzący styl życia, zamienić na bardziej aktywny tak, aby pompa mięśniowa mogła odprowadzić krew z nóg w kierunku serca. Powinno się zrezygnować z ciasnych skarpet, które utrudniają swobodny odpływ krwi, zwiększając opuchliznę. Niewskazane są gorące kąpiele, ponieważ w wysokiej temperaturze żyły rozszerzają się i zalega w nich krew.

Pomoc z aptecznej półki

Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i obrzękami nóg można skutecznie złagodzić maściami lub żelami, które zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiają ich napięcie. Wartym uwagi jest Aescin żel, który pomaga pozbyć się problemów żylnych, krwiaków i obrzęków (sprawdź).

Aescin żel to lek o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i chroniącym naczynia żylne. Jak działa? Przede wszystkim normalizuje przepuszczalność błony naczyń włosowatych, a także uszczelnia śródbłonek kapilarów i zmniejsza przesięk chłonki. Stosowany jest również wspomagająco w zmniejszaniu innych niekorzystnych objawów, takich jak: bóle i ciężkość nóg, świąd skóry, obrzęki kończyn dolnych i skurcze mięśni łydek, występujące w zaburzeniach krążenia żylnego kończyn dolnych.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.