Badania profesora Joe Vinsona z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Scranton (Pensylwania), przeprowadzone dla Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego dowiodły, że orzechy włoskie zawierają najwięcej antyoksydianów ze wszystkich rodzajów orzechów. Garść orzechów włoskich ma dwa razy więcej antyoksydianów niż inne orzechy.
Source: thewickerpatio.blogspot.com via Pat on Pinterest
Przeciwutleniacze, zawarte w orzechach włoskich, odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, kłopotów z układem krążenia i spowolnieniem procesów starzenia. Złotym środkiem, na wykorzystanie ochronnej mocy orzecha – jest siedem orzechów, spożywanych każdego dnia.
Jakby tego było mało, konsumując orzechy regularnie, zapobiegamy również kamicy żółciowej i cukrzycy typu 2. Dieta bogata w orzechy dostarcza nam białko, które jest konkurencyjne dla białka zwierzęcego.
Zdrowotne działanie orzecha wykorzystywane jest w produkcji środków kosmetycznych do pielęgnacji wrażliwej skóry i zwalczania trądziku, a także, jako barwnik, w balsamach opalających. Orzechy zawierają sporo magnezu i dostarczają organizmowi kwasu foliowego oraz witamin z grupy „B”. Dzięki temu, jedząc orzechy, wspieramy pracę mózgu i zwiększamy produkcję kwasu omega 3, minimalizując tym samym ryzyko miażdżycy i zawału.
Minusem orzechów jest ich kaloryczność, ponieważ 40 g orzechów zawiera 260 kcal, pamiętajmy jednak, że nie są to kalorie puste, a dodatkowo zawarty w nich błonnik ułatwia trawienie i reguluje pracę jelit.