Zdrowa dieta dla prawidłowego rozwoju dziecka

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nawyki żywieniowe warto, a nawet należy kształtować od najmłodszych lat dziecka. Poza tym, właściwe żywienie malucha ma szalenie ważny wpływ na jego prawidłowy wzrost i rozwój. To dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, młody człowiek rozwija się zdrowo i fizycznie i psychicznie.

Dobra dieta dla dzieci, czyli jaka?

sok marchewkowyDobra dieta dla dzieci to dieta zdrowa i urozmaicona. Powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Komponowanie poszczególnych posiłków dla maluchów powinno opierać się na zasadach zawartych w piramidzie zdrowego żywienia. W codziennym menu powinny znaleźć się zarówno produkty zbożowe, które dostarczają złożonych węglowodanów (źródło energii), jak również tłuszcze roślinne i kwasy tłuszczowe. Pod żadnym pozorem nie wolno pominąć porcji warzyw i owoców. Nawet jeśli dziecko nie przepada za warzywami, należy je jakoś przemycić. Najlepszym sposobem na podanie dziecku warzyw są soczki warzywno-owocowe. Maluch nie poczuje smaku surowych warzyw i tym samym bardzo chętnie je spożyje.

Zdrowa dieta dla dziecka powinna obejmować także orzechy, ryby, chudy drób i jajka. Nie bez znaczenia są produkty mleczne, o ile maluch nie jest uczulony na laktozę. Dobrym rozwiązaniem są jogurty – zwłaszcza te, które zawierają cenne probiotyki podnoszące odporność organizmu. Warto zadbać, aby znalazły się w dziecięcym menu.

Na najniższym poziomie piramidy żywienia znajdują się słodycze i białe pieczywo. Produkty te należy ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować z diety.

Kwasy DHA i witamina D

jogurt naturalnyZdrowa i dobra dieta dla dzieci musi obfitować w kwasy DHA i witaminę D. Te pierwsze są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu malucha. Przyczyniają się do właściwego rozwoju wzroku i do utrzymania prawidłowego widzenia. Niedobór kwasów DHA może spowodować wolniejsze dojrzewanie mózgu oraz wolniejszy rozwój intelektualny. Kwasy DHA znajdziecie m.in. w rybach morskich i olejach roślinnych, zwłaszcza w oleju rzepakowym i lnianym.

Witamina D z kolei jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Jej niedobór może przyczynić się do powstawania wad postawy. Najlepszym źródłem witaminy D są ryby (zwłaszcza łosoś i dorsz), a także nabiał.

Dieta dla dzieci ma istotny wpływ na życie maluchów. To, czym karmimy dzieci od najmłodszych lat, zaprocentuje w przyszłości. Jeśli wasza pociecha należy do niejadków i nie wiecie, jakie posiłki jej serwować tak, aby zechciała coś zjeść, koniecznie zajrzyjcie tutaj: http://www.kamperki.com/by-niejadek-zjadl-cokolwiek/. Pomysłów na smaczne posiłki jest naprawdę dużo. Czasami warto się zainspirować.

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.