Nawyki żywieniowe warto, a nawet należy kształtować od najmłodszych lat dziecka. Poza tym, właściwe żywienie malucha ma szalenie ważny wpływ na jego prawidłowy wzrost i rozwój. To dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, młody człowiek rozwija się zdrowo i fizycznie i psychicznie.
Dobra dieta dla dzieci, czyli jaka?
Dobra dieta dla dzieci to dieta zdrowa i urozmaicona. Powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Komponowanie poszczególnych posiłków dla maluchów powinno opierać się na zasadach zawartych w piramidzie zdrowego żywienia. W codziennym menu powinny znaleźć się zarówno produkty zbożowe, które dostarczają złożonych węglowodanów (źródło energii), jak również tłuszcze roślinne i kwasy tłuszczowe. Pod żadnym pozorem nie wolno pominąć porcji warzyw i owoców. Nawet jeśli dziecko nie przepada za warzywami, należy je jakoś przemycić. Najlepszym sposobem na podanie dziecku warzyw są soczki warzywno-owocowe. Maluch nie poczuje smaku surowych warzyw i tym samym bardzo chętnie je spożyje.
Zdrowa dieta dla dziecka powinna obejmować także orzechy, ryby, chudy drób i jajka. Nie bez znaczenia są produkty mleczne, o ile maluch nie jest uczulony na laktozę. Dobrym rozwiązaniem są jogurty – zwłaszcza te, które zawierają cenne probiotyki podnoszące odporność organizmu. Warto zadbać, aby znalazły się w dziecięcym menu.
Na najniższym poziomie piramidy żywienia znajdują się słodycze i białe pieczywo. Produkty te należy ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować z diety.
Kwasy DHA i witamina D
Zdrowa i dobra dieta dla dzieci musi obfitować w kwasy DHA i witaminę D. Te pierwsze są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu malucha. Przyczyniają się do właściwego rozwoju wzroku i do utrzymania prawidłowego widzenia. Niedobór kwasów DHA może spowodować wolniejsze dojrzewanie mózgu oraz wolniejszy rozwój intelektualny. Kwasy DHA znajdziecie m.in. w rybach morskich i olejach roślinnych, zwłaszcza w oleju rzepakowym i lnianym.
Witamina D z kolei jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Jej niedobór może przyczynić się do powstawania wad postawy. Najlepszym źródłem witaminy D są ryby (zwłaszcza łosoś i dorsz), a także nabiał.
Dieta dla dzieci ma istotny wpływ na życie maluchów. To, czym karmimy dzieci od najmłodszych lat, zaprocentuje w przyszłości. Jeśli wasza pociecha należy do niejadków i nie wiecie, jakie posiłki jej serwować tak, aby zechciała coś zjeść, koniecznie zajrzyjcie tutaj: http://www.kamperki.com/by-niejadek-zjadl-cokolwiek/. Pomysłów na smaczne posiłki jest naprawdę dużo. Czasami warto się zainspirować.