To, że warto, a nawet i trzeba jeść orzechy wie chyba każdy. Dietetycy z każdej strony biją na alarm, aby sięgać po te jakże cenne produkty i śmiało zastępować nimi słone przekąski i słodycze. Jeszcze do niedawna największą popularnością wśród orzechów cieszyły się pistacje i orzechy włoskie. Dziś zostały one zepchnięte na dalszy plan przez nerkowce. Co o nich wiemy?
Zacznijmy od tego, że orzechy nerkowca posiadają najniższą zawartość tłuszczu ze wszystkich dostępnych orzechów. Pozytywnie wpływają na nasz organizm i zdrowie. Nie tylko regulują poziom cukru we krwi, ale także zapobiegają atakom serca i chorobie wieńcowej. Pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Warto więc je jeść w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego i w sezonie takim jak jesień czy zima, kiedy to mamy większą podatność na obniżenie nastroju.
Co jeszcze wiemy o nerkowcach? Na pewno to, że nerkowce są orzechami szlachetnymi o bardzo delikatnym smaku. Wyróżniają się też subtelnym, a jednocześnie ciekawym aromatem. Doskonale smakują jako samodzielna przekąska, a także dodatek do sałatek czy dań obiadowych. W połączeniu z kaszą jaglaną czy gulaszem stanowią bardzo wykwintną propozycję. Genialnie smakują też z potrawami kuchni chińskiej i indyjskiej. Wzbogacają dania o lekko słodki, migdałowy posmak.
Warto podkreślić fakt, że nerkowce obfitują w wiele cennych witamin i minerałów. Znajdziemy w nich fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk, który spełnia istotną rolę w czynnościach krwiotwórczych oraz zapobiega niedotlenieniu organizmu, a także witaminy: A, E i PP. Dużo w nich także zdrowych kwasów tłuszczowych, których nie powinno brakować w codziennej diecie. Wartości odżywcze tychże orzechów korzystnie wpływają zarówno na pracę układu nerwowego, jak i krwionośnego. Poza tym zapobiegają rozwojowi miażdżycy i mają doskonały wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Nerkowce są orzechami szlachetnymi o bardzo delikatnym smaku, jednakże są też orzechami kalorycznymi. Dlatego też nie powinniśmy zjadać ich w nadmiarze. Kilka sztuk tygodniowo w zupełności wystarczy, abyśmy byli zdrowi i piękni.