Bezglutenowe święta: pierogi z mąki gryczanej

ac1b67bfe47ffcc487f48badf55f7748

Święta tuż, tuż. W sumie to już ostatni dzwonek, aby przygotować wigilijne potrawy. U mnie większość już czeka w lodówce. Zostały tylko pierogi. W przeciwieństwie do większości osób, zawsze robię je na ostatnią chwile. Mimo to, że moje pierogi powstają w kulminacyjnym momencie świątecznej gorączki, to jednak wychodzą wyśmienite.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie świąt bez pierogów. Nie muszę ich zjeść dużo, ale przynajmniej te parę sztuk muszę przyjąć na klatę 😉 Jako, że jestem osobą z nietolerancją glutenu, moje pierogi muszą być bezglutenowe. Wcześniej przygotowywałam je z mixu bezglutenowego. W tym roku postanowiłam je zrobić z mąki gryczanej, w której zakochałam się kilka miesięcy temu. Farsz pozostawiam Wam. Możecie zrobić farsz z kapusty i grzybów, a możecie zrobić z samych grzybów. Ja preferuję ten drugi. Mam wrażenie, że bez kapusty jest nieco lżejszy.

Moje bezglutenowe pierogi z mąki gryczanej na pewno nie są tak tuczące, jak te tradycyjne, z mąki pszennej. Poza tym są o niebo lżejsze i bardziej lekkostrawne. To co, gotowi? Zaczynamy!

Składniki na ciasto na pierogi:

– 250g mąki gryczanej

– 100g mąki owsianej (mogą być zmielone płatki owsiane)

– 1 łyżka oleju ryżowego lub oleju z pestek winogron

– odrobina soli

– 1 szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Mąkę gryczaną mieszamy z mąką owsianą i przesiewamy przez sito. Dodajemy sól i wysypujemy na stolnicę. Pośrodku kopca z mąki robimy dołek. Wlewamy do niego łyżkę oleju, a następnie powoli dodajemy wrzącą wodę. Przy pomocy noża zarabiamy ciasto. Gdy ciasto nieco ostygnie i nie będzie już parzyć, wyrabianie dokańczamy rękoma. Jeżeli masa jest zbyt kleista, możemy dosypać trochę mąki (ale nie za dużo, żeby ciasto nie wyszło za suche). Dobrze wyrobione ciasto powinno być elastyczne, gładkie i dobrze napowietrzone. Nie za suche ani nie za kleiste.

Wyrobione ciasto owijamy folią spożywczą i na około pół godziny odstawiamy na bok. Po przygotowaniu farszu do pierogów, ciasto dzielimy na dwie części i każdą cienko rozwałkowujemy na oprószonej mąką gryczaną stolnicy lub blacie kuchennym (na grubość ok. 2 mm).

Z ciasta wykrawamy krążki. Na środek każdego nakładamy łyżeczką farsz i dokładnie zlepiamy brzegi. Ulepione pierogi wrzucamy partiami do garna z osoloną wodą. Gotujemy około 2-3 minut od wypłynięcia na wierzch.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.