Schemat żywienia niemowląt

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj!)
Loading...
źródło: pinterest
źródło: pinterest

Żywienie niemowląt wydaje się być czynnością trudną i skomplikowaną. Specjaliści z każdej strony straszą świeżo upieczonych rodziców i rzucają złotymi radami, co podawać, a czego nie podawać maluszkom tak, aby te rozwijały się zdrowo i prawidłowo. Nic dziwnego, że ci drżą ze strachu. A prawda jest taka, że to, co wydaje się trudne – trudnym nie jest. W żywieniu maluszków trzeba przestrzegać kilku zasad – to fakt, ale warto kierować się także intuicją.

Ideałem jest, aby do końca 6 miesiąca niemowlę było karmione piersią. Jeśli pokarm mamy nie wystarcza dziecku, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez dziecko 4 miesiąca. W momencie, kiedy maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez niego 4 miesiąca.

A oto kilka zasad dotyczących schematu żywienia:

  1. Rodzic decyduje co dziecko je. Dziecko decyduje ile je

Znacie zasadę – nic na siłę? Dotyczy ona także żywienia niemowląt. O ile rodzic decyduje co podać dziecku do jedzenia, o tyle dziecko decyduje jak dużą porcję jedzenia przyjmie. Nie martwcie się, że wasza pociecha jest niejadkiem. Z czasem jej to minie. Poza tym nie każde dziecko musi jeść dużo i często.

  1. Nowe pokarmy podajemy łyżeczką

Ważną zasadą w żywieniu niemowląt jest to, aby każdy nowy produkt podawać łyżeczką. Zapomnijcie więc o butelce i zacznijcie zaprzyjaźniać maluszka z łyżeczką. To bardzo ważne, aby w przyszłości dziecko nie miało problemów z normalnym jedzeniem.

  1. Najpierw warzywa. Potem owoce

Wprowadzając nowe produkty do menu dziecka, w pierwszej kolejności warto podać warzywa. Owoce zostawmy na później. Jeśli dziecko najpierw pozna smak warzyw, wówczas łatwiej je zaakceptuje.

  1. Zamiast żółtka – całe jajko

Większość rodziców przyzwyczajona jest do tego, że podaje dziecku same żółtko. Tymczasem nowa zasada w schemacie żywienia niemowląt mówi, aby dziecku podać całe jajko. Można to zrobić już z początkiem 5 miesiąca. Na początku jajko podajemy razem z zupami. Później dodajemy je do innych dań. Nigdy nie serwujemy jajka surowego!

  1. Mleko krowie dopiero później

Mleko krowie jako samodzielny posiłek nie powinno być podawane dziecku wcześniej niż od 2 roku życia. Pod koniec pierwszego roku życia niemowlaka, mleko można stosować jako dodatek do dań mlecznych, np. budyniu.

  1. Alergeny nie tak późno

Większość rodziców zwleka z podaniem dziecku produktów spożywczych, które mogą wywołać uczulenie. Tymczasem prawda jest taka, że im wcześniej wypróbujemy niektóre produkty (jogurt, kefir, niektóre owoce) tym lepiej. Do diety dziecka już w 1 roku życia można zacząć wprowadzać owoce potencjalnie alergizujące, np. truskawki. Od około 7 miesiąca można spróbować podać dziecku niektóre produkty mleczne (np. jogurt). Ale uwaga! Muszą to być produkty przeznaczone dla niemowląt.

  1. Jeśli mięso, to tylko najwyższej jakości

Mięso powinno znaleźć się w diecie dziecka, ale nie może być to byle jakie mięso. Wśród gatunków najbardziej polecanych wymienia się drób, wołowinę i jagnięcinę.

  1. Ważne ryby

Ryby stanowią niezwykle ważny składnik diety dziecka. Należy zacząć je podawać w momencie rozszerzania diety. Początkowo ryby należy podawać nie częściej niż 1 raz w tygodniu. Gdy dziecko je dobrze przyjmie, wówczas można je serwować nawet 2 razy w tygodniu.

  1. Ważna woda

Woda powinna stanowić podstawowy napój dziecka. Dla niemowląt może być to tylko woda niskozmineraliozowana, o zawartości minerałów < 500 mg/l.

  1. Ciekawe przepisy

Aby dania dla niemowląt nie były zbyt mdłe i nudne, warto podeprzeć się sprawdzonymi przepisami. Ciekawe propozycje na fajne dania dla niemowląt z dodatkiem kleików bezglutenowych znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sE89xVJiAuw

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj!)
Loading...

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.