Najwyższa jakość dźwięku oraz doskonała ochrona przed odgłosami płynącymi z otoczenia – takie właśnie cechy charakteryzują dobre słuchawki. Dobierając odpowiedni sprzęt warto jednak pamiętać o czymś jeszcze. O tym, co jest najcenniejsze, czyli naszym zdrowiu. Bo wbrew pozorom, częste korzystanie ze słuchawek nie jest wcale tak korzystne dla nas.
Gdy wybieramy odpowiednie słuchawki (czy to douszne czy nauszne), ochrona słuchu raczej rzadko przychodzi nam do głowy. Tymczasem, regularne i nieodpowiednie używanie słuchawek (na przykład, przy głośności przekraczającej połowę skali), niemalże na pewno doprowadzi ich posiadacza do przytępienia słuchu.
Spis treści
Zagrożenia związane z używaniem słuchawek
Sądzisz, że aby chronić swój słuch przed uszkodzeniem w wyniku używania słuchawek wystarczy jedynie unikać długotrwałego, głośnego słuchania? Nic bardziej mylnego! O tym, jaki wpływ na zdrowie mogą mieć słuchawki wiadomo na szczęście bardzo wiele. Warto zatem odpowiednio dobierać te urządzenia, by w spokoju delektować się ulubioną muzyką.
Weźmy choćby popularne słuchawki douszne, które są powszechnie stosowane przez posiadaczy smartfonów czy też odtwarzaczy MP3. Ich regularne stosowanie oraz słuchanie muzyki o sporej głośności mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu – kłopotów ze słyszeniem wysokich tonów, dzwonienia w uszach czy nawet problemów ze zrozumieniem ludzkiej mowy.
Douszne czy nauszne
Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sam komfort noszenia. Oba rodzaje słuchawek bardzo różnią się pod kątem swojego wpływu na ludzkie zdrowie. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę! Bo w dzisiejszych czasach nie brakuje przecież czynników, które mogą łatwo doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Na szczęście nie musisz już wcale rezygnować ze swojej ulubionej muzyki w słuchawkach. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni model, a następnie utrzymywać głośność ukochanych kawałków na odpowiednim poziomie. Generalnie rzecz ujmując, słuchawki nauszne mają znacznie lepszy wpływ na zdrowie użytkownika.
Douszne
Słuchawki douszne mają szereg zalet, których nie sposób im odmówić. Przede wszystkim, są zazwyczaj wyraźnie tańsze niż ich odpowiedniki typu nausznego. Najtańsze modele kosztują często nawet kilka złotych – owszem, jakość ich wykonania jest wyjątkowo kiepska, lecz chodzi o samo porównanie ceny z modelami nausznymi.
Dodatkowo, słuchawki douszne są o wiele wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Bez problemu zmieszczą się dosłownie wszędzie – czy to w torbie lub plecaku, czy też nawet kieszeni spodni lub kurtki. Warto jednak pamiętać, że urządzenia tego typu mają także pewne wady, jak choćby kiepski poziom higieny.
Słuchawki nauszne zamknięte
Słuchawki nauszne typu zamkniętego to przykład produktu, który w idealny sposób łączy neutralny wpływ na zdrowie z całkiem niezłą jakością dźwięku. Dzięki temu, że modele nauszne praktycznie idealnie tłumią odgłosy dopływające z otoczenia, możemy z łatwością delektować się dźwiękami muzyki. Nie bez powodu określa się te słuchawki mianem audiofilskich.
Wracając do kwestii wpływu słuchawek na zdrowie. Modele nauszne typu zamkniętego są chyba najbardziej przyjaznymi dla ludzkiego ucha. Nie wnikają bowiem bezpośrednio w jego strukturę, a przed nadmierną ekspozycją na dźwięk słuchającego chroni zazwyczaj specjalna pianka. Dodatkowo, wysoka jakość dźwięku również raczej nie zachęca do zbyt głośnego słuchania.
Słuchawki nauszne otwarte
Słuchawki nauszne typu otwartego to ewolucja wyżej opisanych rozwiązań. W odróżnieniu od modeli zamkniętych, zapewniają uszom idealną wentylację, zachowując przy tym wysoki standard dźwięku. Poza tym, nie przylegają bezpośrednio do kanału ucha, więc ich wpływ na zdrowie również nie jest jakoś mocno negatywny.