Rany skóry wymagają opatrzenia, ze względu na potencjalne zagrożenie dostania się w ich przestrzeń niebezpiecznych bakterii. Opatrunek niejedną ma formę, o czym przekonują się osoby po operacjach i zabiegu przetoki jelitowej. Powszechnie znane nam kompresy gazowe o kilkunastu nitkach i warstwach świetnie nadają się do praktycznie każdej typowej rany ciała. Niemniej istnieją inne typy opatrunków, o których warto wiedzieć, w momencie powstania urazu innego niż otarcie naskórka lub przecięcie ostrym narzędziem.
Suchy opatrunek wysokoabsorbcyjny na rany
W momencie, gdy uszkodzimy naszą skórę, doprowadzając do wysięku, (na przykład krwawienia) szukamy gazy, która byłaby w stanie pochłonąć nadmiar krwi i zatamować ją w połączeniu z ciasno zawiniętym bandażem. Opatrunki na rany to powszechny rodzaj, który kupimy w każdej aptece. Obowiązkowo musimy posiadać je w domowej i samochodowej apteczce. Wykonane są z materiałowych nitek splatanych w różnych konfiguracjach i warstwach. Mogą pochłonąć nawet 20-krotność swojego własnego ciężaru. Tak duża ilość pochłoniętego wysięku oznacza, że opatrunek jest wysokoabsorbcyjny. To droższa wersja jałowych kompresów ambulatoryjnych używanych przy operacjach i zabiegach chirurgicznych. Istnieją wersje sterylne o właściwościach przeciwbakteryjnych. Szczególnie polecam te nasączone substancjami przyspieszającymi leczenie ran.
Specjalistyczne opatrunki z hydrożelem
Grupa kompresów na rany określana jako specjalistyczna odnosi się przede wszystkim do nietypowych ran, które nie mogą być opatrywane „na sucho”. Najlepszym przykładem będzie opatrunek hydrokoloidowy o szerokim spektrum działania ). Substancja będąca nieodłącznym elementem tego opatrunku odpowiada za przyspieszanie gojenia oraz utrzymanie rany w wilgotnym środowisku. Stosuje się go w owrzodzeniach, odleżynach oraz po zabiegu stomii. Rany powstałe na skutek poparzenia oraz „szarpania” będą najlepiej zabezpieczone przed bakteriami.
Plastry jednorazowe na małe rany
Filozofia opatrunków kończy się na prostych w obsłudze i skutecznych na małe rany plastrach z opatrunkiem. Podobnie jak w przypadku suchych opatrunków wysokoabsorbcyjnych wyróżniamy odmiany tańsze i droższe o lepszych właściwościach. Te dodatkowe właściwości to nic innego jak specjalne substancje przyspieszające gojenie lub popularny na rynku opatrunek ze srebrem. Srebro to naturalna bariera dla dobroustrojów chorobotwórczych. Warto mieć opatrunek hydrokoloidowy w swojej apteczce, na wypadek głębszych ran ciętych, które przytrafiły się na przykład podczas pracy, której nie możemy przerwać na dłużej.