Niskokaloryczne, delikatne, proste w przyrządzeniu i zawsze smaczne mięso z piersi kurczaka każdemu może się znudzić. Kulturyści, którzy wręcz stereotypowo uważani są za głównych zjadaczy kurczaka z dodatkiem ryżu i brokułami. Spożywanie mięsa drobiowego może znudzić się już po tygodniu codziennego jedzenia. Wielu sportowców zjada je przez wiele miesięcy bez żadnej przerwy. Oto dwie porady kulinarne, które pozwolą wam zmienić smak mięsa drobiowego o 180 stopni.
Kurkuma z pieprzem
Dodatkami, które niewątpliwie zmienią smak każdego mięsa, są ostre przyprawy kuchni indyjskiej. Kurkuma to baza wszystkich mieszanek — takich jak curry. Sama kurkuma posiada specyficzny smak, który nabiera wyrazu dopiero z dodatkiem chilli i ostrego czosnku oraz soli. Najsilniejsze działanie kurkumy obserwujemy dopiero po dodaniu do niej pieprzu. Trudno dokładnie opisać ich wzajemne oddziaływanie. Wiemy, że po dodaniu dowolnego gatunku pieprzu obserwuje się zwiększoną absorpcję kurkumy na poziomie 200% podstawowego. W związku z tym, że kurkuma na silne działanie przeciw utleniające, warto stosować ją także w postaci suplementu.
Teraz przejdźmy do mięsa drobiowego. Zacznijmy od tego, że klasyczny przepis na pierś z kurczaka jest naszą bazą (kliknij). Możemy je usmażyć na tłuszczu nasyconym lub ugotować na wodzie bądź w parowarze. Tuż po ugotowaniu naszym zdaniem jest obtoczenie piersi w kurkumie zmieszanej ze świeżo mielonym pieprzem. Będzie to nasza panierka. Danie zaraz po obtoczeniu nie tylko zmieni smak, ale również doda całej potrawie duży zastrzyk właściwości przeciwzapalnych. Należy zjeść ją zaraz po podaniu.
Piersi w miodzie
Mięso i owoce leśne to niesamowite połączenie smaków, które jest jednym z popisowych w polskiej kuchni. Kaczka lub sarnina z borówkami bądź żurawiną podawane są w wielu restauracjach. Do mięsa drobiowego również warto zastosować jeden z tych dwóch dodatków w postaci świeżych jeżyn. Zimą, gdy nie mamy pod ręką takich smakołyków, polecam wykorzystanie miodu. Przepis na pierś z kurczaka w sosie musztardowo-miodowym jest znana chyba wszystkim. Natomiast wykorzystanie samego miodu bez gorczycy i ostrych dodatków również jest niezwykle smaczna. Do łyżeczki miodu dodajemy trochę koncentratu pomidorowego, soku z cytryny i ząbek czosnku. Tak przygotowaną marynatę zostawiamy na kilka godzin z obtoczonym w niej kurczakiem. Następnie polecam szybkie gotowanie na parze lub smażenie na oleju kokosowym rafinowanym, by nie niszczyć smaku naszej marynaty.
Spokojnie moi drodzy. Fruktoza zawarta w miodzie faktycznie nie jest najlepszym zdrowym dodatkiem do mięsa. To samo tyczy się żurawiny czy innych owoców. Niemniej niewielka ilość słodyczy z takich produktów spożywczych, jest świetnym przełamaniem dla mdłej piersi. Zjedzenie takiego dania raz w tygodniu będzie lepszym „cheat mealem” niż inne znane fast foody.
A może by tak kupić kurczaka zagrodowego?
Jajka ze sklepu różnią się w smaku od jajek kury waszej babci. To samo tyczy się mleka prosto od krowy a tego ze sklepu. Podobną różnicę można odczuć, porównują taniego kurczaka z super marketu i kurczaka zagrodowego. Wygląd mięsa oraz jego miękkość zaraz po przyrządzeniu świadczą o tym, że zwierzę miało kontakt z przyrodą i było aktywne. Większość tanich piersi z kurczaka pochodzi od kur, które były hodowane w zamkniętych halach. Narzekanie na ich mdły smak jest normalne, ponieważ nie mają w sobie wartości odżywczych i odpowiednich proporcji kwasów tłuszczowych, będących nośnikiem smaku. Dlatego, zamiast ciągle kupować tanie mięso, warto kupić kurczaka zagrodowego, który nawet „z wody” będzie smakował lepiej od najlepszej przyprawionej piersi z promocji.