Mimo, że ojczyzną cukinii jest gorąca i słoneczna Italia, to jednak warzywo to cieszy się także ogromną popularnością w naszym kraju. Jemy je chętnie i ze smakiem. Nic w tym dziwnego, bowiem cukinia jest niezwykle zdrowa, niskokaloryczna i lekkostrawna. W jej składzie znajdziemy tak cenne pierwiastki, jak: żelazo, fosfor, wapń i magnez. W cukinii nie brakuje też cennych witamin. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o witaminie B1, B2, PP i C.
Dużym atutem warzywa jest to, że można je przyrządzać na sto różnych sposobów. Wyśmienicie smakuje zarówno na surowo, jako dodatek do sałatek, jak również w postaci duszonej, smażonej, zapiekanej i faszerowanej. Mało kto wie, że z warzywa można wyczarować cuda w postaci pasztetów i marynat. Cukinia jest również wdzięcznym „materiałem” do kiszenia.
Dzięki temu, że w 90% składa się z wody, jest idealna dla osób będących na diecie i chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. 100 gramów cukinii dostarcza zaledwie 15 kalorii. Prawda, że brzmi zachęcająco? Co więcej, to zielone warzywo jest doskonałym produktem na odtrucie organizmu. Wpływa korzystnie na procesy trawienne i odkwasza organizm.
Traktując o cukinii nie można nie wspomnieć, że jest ona jednym z nielicznych warzyw, w którym nie odkładają się metale ciężkie. Co za tym idzie, po dania z cukinii mogą sięgać nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci.
Ja w cukinii zakochałam się kilka lat temu. Uwielbiam przyrządzać ją na wiele sposobów. Jednym z najbardziej ulubionych jest krem z cukinii. Muszę przyznać, że w tym roku robiłam go niemalże w każdym tygodniu. Największą wartością cukiniowego kremu jest to, że przyrządza się go w sposób szybki i bajecznie prosty. Przy minimum wysiłku, otrzymuje się maksimum efektu. Poza tym zupa ta jest niezwykle smaczna i pożywna. Jestem przekonana, że i wam posmakuje. Smacznego!
Składniki:
– 3 średnie cukinie
– 2 małe cebule
– 2 ząbki czosnku
– 3 łyżki oliwy
– 2 małe ziemniaki
– kostka warzywna
– sól, pieprz
Sposób wykonania:
W garnku rozgrzewamy oliwę, a następnie szklimy na niej cebulę. Cukinię (razem ze skórką) kroimy w kostkę i dodajemy do cebuli. Całość dusimy około 15 minut, aż warzywo zrobi się miękkie. Następnie zalewamy cukinię wrzątkiem tak, aby była przykryta i dodajemy kostkę warzywną. Gotujemy przez kolejne 15 minut. Na koniec wrzucamy wyciśnięty przez praskę czosnek. Zestawiamy z ognia, miksujemy. Na sam koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Dekorujemy świeżą bazylią. Podajemy z groszkiem ptysiowym lub grzankami.