źródło: pinterest
źródło: pinterest

Żywienie niemowląt wydaje się być czynnością trudną i skomplikowaną. Specjaliści z każdej strony straszą świeżo upieczonych rodziców i rzucają złotymi radami, co podawać, a czego nie podawać maluszkom tak, aby te rozwijały się zdrowo i prawidłowo. Nic dziwnego, że ci drżą ze strachu. A prawda jest taka, że to, co wydaje się trudne – trudnym nie jest. W żywieniu maluszków trzeba przestrzegać kilku zasad – to fakt, ale warto kierować się także intuicją.

Ideałem jest, aby do końca 6 miesiąca niemowlę było karmione piersią. Jeśli pokarm mamy nie wystarcza dziecku, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez dziecko 4 miesiąca. W momencie, kiedy maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez niego 4 miesiąca.

A oto kilka zasad dotyczących schematu żywienia:

  1. Rodzic decyduje co dziecko je. Dziecko decyduje ile je

Znacie zasadę – nic na siłę? Dotyczy ona także żywienia niemowląt. O ile rodzic decyduje co podać dziecku do jedzenia, o tyle dziecko decyduje jak dużą porcję jedzenia przyjmie. Nie martwcie się, że wasza pociecha jest niejadkiem. Z czasem jej to minie. Poza tym nie każde dziecko musi jeść dużo i często.

  1. Nowe pokarmy podajemy łyżeczką

Ważną zasadą w żywieniu niemowląt jest to, aby każdy nowy produkt podawać łyżeczką. Zapomnijcie więc o butelce i zacznijcie zaprzyjaźniać maluszka z łyżeczką. To bardzo ważne, aby w przyszłości dziecko nie miało problemów z normalnym jedzeniem.

  1. Najpierw warzywa. Potem owoce

Wprowadzając nowe produkty do menu dziecka, w pierwszej kolejności warto podać warzywa. Owoce zostawmy na później. Jeśli dziecko najpierw pozna smak warzyw, wówczas łatwiej je zaakceptuje.

  1. Zamiast żółtka – całe jajko

Większość rodziców przyzwyczajona jest do tego, że podaje dziecku same żółtko. Tymczasem nowa zasada w schemacie żywienia niemowląt mówi, aby dziecku podać całe jajko. Można to zrobić już z początkiem 5 miesiąca. Na początku jajko podajemy razem z zupami. Później dodajemy je do innych dań. Nigdy nie serwujemy jajka surowego!

  1. Mleko krowie dopiero później

Mleko krowie jako samodzielny posiłek nie powinno być podawane dziecku wcześniej niż od 2 roku życia. Pod koniec pierwszego roku życia niemowlaka, mleko można stosować jako dodatek do dań mlecznych, np. budyniu.

  1. Alergeny nie tak późno

Większość rodziców zwleka z podaniem dziecku produktów spożywczych, które mogą wywołać uczulenie. Tymczasem prawda jest taka, że im wcześniej wypróbujemy niektóre produkty (jogurt, kefir, niektóre owoce) tym lepiej. Do diety dziecka już w 1 roku życia można zacząć wprowadzać owoce potencjalnie alergizujące, np. truskawki. Od około 7 miesiąca można spróbować podać dziecku niektóre produkty mleczne (np. jogurt). Ale uwaga! Muszą to być produkty przeznaczone dla niemowląt.

  1. Jeśli mięso, to tylko najwyższej jakości

Mięso powinno znaleźć się w diecie dziecka, ale nie może być to byle jakie mięso. Wśród gatunków najbardziej polecanych wymienia się drób, wołowinę i jagnięcinę.

  1. Ważne ryby

Ryby stanowią niezwykle ważny składnik diety dziecka. Należy zacząć je podawać w momencie rozszerzania diety. Początkowo ryby należy podawać nie częściej niż 1 raz w tygodniu. Gdy dziecko je dobrze przyjmie, wówczas można je serwować nawet 2 razy w tygodniu.

  1. Ważna woda

Woda powinna stanowić podstawowy napój dziecka. Dla niemowląt może być to tylko woda niskozmineraliozowana, o zawartości minerałów < 500 mg/l.

  1. Ciekawe przepisy

Aby dania dla niemowląt nie były zbyt mdłe i nudne, warto podeprzeć się sprawdzonymi przepisami. Ciekawe propozycje na fajne dania dla niemowląt z dodatkiem kleików bezglutenowych znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sE89xVJiAuw

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.