Kaszki dla niemowląt są doskonałym urozmaiceniem diety malucha. Stanowią cenne uzupełnienie przecierów owocowych i dań mięsno-warzywnych. Z czasem mogą być też samodzielnym posiłkiem. Są smaczne, sycące i zawierają wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. W większości znajdziemy witaminy takie, jak A, D, E i K, a także wapń, kwas foliowy, cynk, żelazo i jod. I to nie wszystko. Kaszki dla niemowląt posiadają również cenne kultury bakterii probiotycznych i błonnik. Zazwyczaj produkowane są z ryżu, kukurydzy lub pszenicy. Zboża te poddawane są skomplikowanym procesom (np. hydrolizie enzymatycznej), dzięki którym węglowodany są lepiej przyswajalne przez organizm maluszka.
Pierwsza kaszka powinna być podana około 6 miesiąca życia w przypadku dzieci karmionych naturalnie i około 4 miesiąca życia w przypadku maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym. Obecnie na ryku posiadamy tak duży wybór kaszek dla najmłodszych, że nietrudno się w nich pogubić. Mamy kaszki z glutenem i bezglutenowe, kukurydziane, ryżowe, z mlekiem lub bez niego, a także z jogurtem i owocami. Jaką kaszkę wybrać dla niemowlaka?
- Odpowiednio dobraną do wieku
Podstawą przy wyborze odpowiedniej kaszki jest wiek malucha. Na każdym opakowaniu kaszki widnieje wyraźna informacja, od którego miesiąca można podawać maluchowi dany produkt. Czasami warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż nie w każdym przypadku warto się spieszyć z rozszerzeniem diety dziecka. Jeśli pediatra nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, kaszkę można wprowadzić około 5-7 miesiąca życia.
- Bez mleka
Dobrze by było, aby pierwsza kaszka była kaszką bezmleczną i pozbawioną glutenu. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak maluch zareaguje na nowy składnik, czy będzie na niego uczulony, czy nie. Zawsze lepiej dmuchać na zimne. Produkty bezmleczne nie zawierają laktozy i białka mleka krowiego. Są więc odpowiednie również dla dzieci, które źle reagują na te dwie substancje. By je przygotować należy dodać odpowiednią ilość mleka modyfikowane lub wody. Smak bezmlecznej kaszki jest całkiem niezły. Dla urozmaicenia możemy jednak dodać do niej nieco przecieru owocowego, np. z mało uczulających jabłek czy gruszek.
- Mleczne
Gdy maluch zaakceptuje już kaszkę jako posiłek dodatkowy i przy okazji okaże się, że nie ma alergii pokarmowej, ani też nie jest nią zagrożony, z powodzeniem można mu podać kaszkę mleczną. Dobrym wyborem są kaszki mleczno-ryżowe, które przyrządza się na wodzie. Od 10 miesiąca, w diecie dziecka może pojawić się solidna porcja glutenu. Z powodzeniem więc możecie sięgnąć po kaszki pszenne i wielozbożowe. Dobrym rozwiązaniem jest kaszka manna.
- Z glutenem lub bez glutenu
W zależności od tego, czy dziecko toleruje gluten czy nie, możecie wybrać kaszki bezglutenowe lub z glutenem. Gluten zawiera kaszka manna i kuskus, a także niektóre kaszki po 6 miesiąc życia (należy czytać etykiety na opakowaniu). Zaleca się, aby do 10 miesiąca życia, dzieciom podawać kaszki bezglutenowe. Dopiero po tym czasie, można nieco śmielej poczynać z kaszkami zawierającymi gluten, a więc zboża żyta, pszenicy i jęczmienia.
Wczesne wprowadzenie produktów z glutenem, ale w dawkach homeopatycznych, może zapobiec wystąpieniu w przyszłości u dziecka choroby zwanej celiakią.
- Produkt od zaufanego producenta
Na pytanie jaką kaszkę wybrać dla niemowlaka, większość specjalistów odpowiada – od Nestle. Kaszki te są wzbogacone kompozycją immunoskładników (a więc specjalną kombinacją cynku, żelaza i witamin A oraz C), które pomagają wspierać naturalną odporność malucha. Kaszki Nestle zawierają również BifidusBL – aktywne kultury bakterii, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią.