Jak sobie poradzić ze świątecznym przejedzeniem

co ja świąteczne przejedzenie

Uwielbiam święta! Jednakże każde kończą się dla mnie identyczne – nieprzyjemnym przejedzeniem. I mimo, że zawsze obiecuję sobie umiar w jedzeniu, to nigdy nie dotrzymuję słowa. Bo jak tu nie spróbować tych wszystkich pyszności serwowanych przez mamę, babcie, ciocie. Jak nie skosztować pierogów z kapustą i grzybami, klusek z makiem i rodzynkami, kutii czy ryby w galarecie… 

W momencie, kiedy odczuwamy konsekwencje nadmiernego jedzenia, możemy sobie pomóc kilkoma domowymi sposobami. Na ratunek mogą przyjść zioła. Genialnym rozwiązaniem jest kminek, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. W przypadku wzdęć, możemy przygotować sobie napar z połowy łyżeczki kminku podgrzany na wolnym ogniu przez około 30 minut. Możemy też ziarenka kminku dodać do przygotowywanych potraw.

Dobrym rozwiązaniem jest też melisa lekarska wykazująca działanie uspokajające i rozkurczowe. Melisę parzymy pod przykryciem około 20 minut. Jeśli nie przepadacie za smakiem melisy, możecie śmiało połączyć ją z miętą, która podobnie jak ona pomaga zlikwidować dyskomfort związany z przejedzeniem.

Ulgę przyniesie także herbata imbirowa. Można ją przyrządzić ze świeżego imbiru lub sproszkowanego. Ja preferuję pierwszy sposób. Taka herbata cudownie rozgrzewa żołądek i zwiększa produkcję soków trawiennych. Przyspiesza też przemianę materii.

Na silną niestrawność pomocny będzie napar z majeranku. Wystarczy 3 łyżeczki majeranku zalać gorącą wodą, zaparzyć przez około 15 minut, a następnie wypić małymi łyczkami.

Na dyskomfort związany z przejedzeniem pomocna jest również wódka z pieprzem. Ten męski sposób radzenia sobie z problemami trawiennymi jest naprawdę skuteczny. Poprawia krążenie w jelitach i usprawnia trawienie, dzięki czemu organizm szybciej przerabia dostarczone pokarmy. Jeśli nie lubicie wódki, możecie sięgnąć po lampkę wina, zwłaszcza czerwonego wytrawnego lub półwytrawnego.

Strawić tłuszcze pomoże także filiżanka czarnej gorącej herbaty. Podobne działanie ma herbata zielona, która dość szybko likwiduje uczucie pełności w żołądku. Rozkurczowo zadziała również rumianek, szałwia lub herbata z dzikiej róży.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.