Odchudzasz się a waga ani drgnie? Twoje spodnie są nadal za ciasne, mimo że jesz mądrze i zdrowo? Do tego trenujesz i dbasz o optymalną aktywność fizyczną, a boczki jak były tak są? Tak wiem, potrafi być to frustrujące. Wkładamy wiele pracy, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a ta gdzieś utknęła za rogiem i nawet nie widać jej na horyzoncie. Spokojnie! Każdy problem ma swoje rozwiązanie, a panikowanie i stresowanie się przynosi odwrotne skutki. Im bardziej będziesz się frustrować, że nie chudniesz, tym bardziej chudnąć nie będziesz. Niestety nasz organizm działa w dość dziwny sposób. Przyczyn zastoju wagi może być wiele. Dziś przygotowałam dla ciebie te najczęściej powtarzające się. Sprawdź, co może blokować twoje chudnięcie.
Po pierwsze – za mało jesz
To, że chcesz schudnąć i jesteś na diecie, nie oznacza, że musisz odmawiać sobie jedzenia w ogóle. Wręcz przeciwnie. Wszelkie głodówki i diety niskokaloryczne spowodują, że twój organizm będzie się bronił i odkładał tłuszcz na zapas. On nie wie, kiedy następnym razem dostanie paliwo. Woli więc być zabezpieczony. Prawda jest taka, że jeśli chcesz schudnąć musisz jeść – regularnie. Musisz też jeść często tak, żeby podkręcić metabolizm. Zapomnij więc o 3 posiłkach na dzień. Jedz ich 5-6 w odstępach czasowych 2-3 godziny. Twój metabolizm będzie działał jak należy, a ty szybko zauważysz pozytywne tego efekty.
Po drugie – za dużo stresu i za mało snu
Kortyzol to bardzo potrzebny hormon. Bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi, reguluje metabolizm kwasów tłuszczowych, oddziałuje na stan równowagi elektrolitowej. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest go za dużo. Wtedy w organizmie dzieją się rzeczy dziwne. Na przykład zaczyna przybywać tkanki tłuszczowej. Rzeczywistość jest taka – im więcej kortyzolu, tym więcej tłuszczu w organizmie. A kortyzolu jest więcej wtedy, kiedy towarzyszy nam przewlekły stres. Jeśli więc będziesz wiecznie się stresować, że nie chudniesz, to twój organizm będzie wytwarzał za dużo kortyzolu. Efektem tego będzie tycie zamiast chudnięcia. Zwiększenie kortyzolu powoduje również zbyt mała ilość snu.
Po trzecie – choroby utrudniające odchudzanie
Istnieje także szereg chorób, które bardzo utrudniają chudnięcie. Zwłaszcza jeśli choroba jest nieleczona, wówczas problem może się zaostrzać. Oczywiście nie oznacza to, że chorując nie mamy szansy na szczupłą sylwetkę. Mamy, ale tylko pod jednym warunkiem, że choroba zostanie zdiagnozowana, a my będziemy przestrzegać zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie farmaceutyki. Do chorób, które utrudniają odchudzanie zalicza się:
– niedoczynność tarczycy
– zespół Cushinga
– zespół policystycznych jajników
– insulinooporność
– zespól metaboliczny