Badania kontrolne dla amatora sportów siłowych i wytrzymałościowych

Zastrzyki nie są najmilszą częścią badań prewencyjnych, które wykonuje większość pracowników fizycznych oraz gastronomii. Nie każda firma wymaga posiadania książeczki zdrowia pracownika. Nawet jeżeli sami jesteśmy swoim szefem, to warto zbadać się przynajmniej raz do roku. Regularne badania są ważne także dla amatorów sportu, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że sport może obciążać organizm. Wyniki badań pozwalają dokładnie opracować strategię mikro i makro cyklów treningowych w dowolnej dyscyplinie.

Kiedy się badać?

badania kontrolne wzroku
źródło: https://pixabay.com/

Na wyniki badań wpływa wiele czynników, które niekoniecznie muszą wiązać się z aktywnością fizyczną, a nawet odżywianiem. Pora roku ma istotny wpływ na wyniki badań, ponieważ ilość witaminy D produkowana naturalnie latem, podnosi naszą odporność oraz poprawia stan gospodarki hormonalnej. Dlatego najlepszą porą na badanie jest zima. Wtedy niedobory dadzą o sobie znać. Najlepiej wybrać miesiące takie jak styczeń lub luty. Porównując badania z lutego i sierpnia widać duże różnice w poziomie testosteronu u mężczyzn oraz poziomie witaminy D, którą można zbadać testem metabolitu 25(OH).

Wyniki badań a ciężkie treningi

Intensywny trening siłowy bądź biegowy zmieniają wyniki badań. Sugerowałbym zrobienie dwudniowej przerwy przed oddaniem krwi do testów. Jeżeli trening wykonujemy w poniedziałek po południu, to na badania wybierajmy się najwcześniej w środę rano. Odstęp 24 godzin zwykle bywa za krótki. Przekłamane mogą być wyniki hormonów oraz stanów zapalnych, które pod ciężkim treningu są normalną reakcją organizmu.

Konkretnie, co najlepiej zbadać?

badania kontrolne krwii
źródło: https://pixabay.com/

Nie powinniśmy oszczędzać na badaniach, wybierając tylko te najtańsze z możliwych. Istnieją pakiety badań dla seniorów, panów po 35 roku życia, juniorów, mam i alergików. Nas interesuje zestaw, który będzie zawierał poniższe testy.

Testosteron (wolny, całkowity)
OB
Morfologia ogólna
Analiza moczu
Glukoza
Kreatynina
25(OH)
Ekg
RTG – obszarów narażonych na uraz lub zniekształcenie (sporty siłowe)

Nie jest tego mało. Cena łączna może przekroczyć 250 złotych w zależności od placówki. Niemniej otrzymamy pełen pakiet wyników, które potwierdzą nasz ogólny stan zdrowia, zmęczenia oraz niedobory, które należy uzupełnić żywieniem lub suplementacją. Dla wszystkich panów, którzy uprawiają sporty siłowe, ważny będzie wynik hormonów i poziom kreatyniny. Niska wartość witaminy D może wpływać na gorszą regenerację powysiłkową. Natomiast RTG jest specyficznym badaniem, które powinny wykonywać osoby podnoszące duże ciężary submaksymalne.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.