Dieta lekkostrawna – w sam raz na czas po świętach

dieta lekkosrawna co jeść

Nie wiem jak wy, ale ja po świętach czuję się przejedzona i ciężka. Na dzień dzisiejszy jedyną rzeczą, jakiej potrzebuję jest lekkostrawna dieta, która pomoże mi wrócić do formy, zrzucić z żołądka zbędny bagaż i tym samym poczuć się lepiej. 

Na czym dokładnie polega dieta lekkostrawna? Głównym jej założeniem jest niespożywanie dań tłustych, wzdymających, ostro przyprawionych i smażonych, które bardzo obciążają nasz układ pokarmowy. Ponadto ograniczeniu należy poddać pokarmy zawierające duże ilości błonnika. W diecie tej szalenie ważne jest także regularne spożywanie posiłków. Ostatni posiłek należy zjeść na około 2 godziny przed snem. Przechodząc na dietę lekkostrawną należy jeść mniej a częściej, dzięki czemu uniknie się nieprzyjemnego i bolesnego przepełnienia w brzuchu.

Dieta lekkostrawna jest dietą leczniczą. Lekarze zalecają jej stosowanie nie tylko podczas chorób związanych z układem pokarmowym, ale również po przejedzeniu, zwłaszcza świątecznym! Warto w tym miejscu wspomnieć, że dieta, mimo iż jest lekkostrawna, to jednak dostarcza wszystkie niezbędne do zdrowego funkcjonowania składniki odżywcze.

Jak już wcześniej wspomniałam, w diecie lekkostrawnej chodzi o wyeliminowanie potraw smażonych i tłustych. Ich miejsce powinny zająć dania przygotowywane na parze, w wodzie, duszone lub pieczone w folii. Trzeba również pamiętać o wyeliminowaniu wszelkich zasmażek, tłustych i ciężkich sosów zagęszczanych mąką i tym podobnych dodatków.

Co jeść, czyli produkty zalecane

Z produktów, które najczęściej goszczą w naszej kuchni, dozwolone są m.in. bułki pszenne, chleb pszenny, biszkopty, chleb żytni i razowy, a także pieczywo chrupkie z otrębami. Z dodatków do pieczywa zaleca się chude wędliny, zwłaszcza drobiowe i chudy twaróg. Jeśli chodzi o tłuszcze, dozwolone są: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy i sojowy. Z warzyw należy sięgać po te w wydaniu świeżym lub mrożonym. Na zakazanej liście znajdują się warzywa marynowane i wzdymające, jak cebula, por, kapusta, kalafior, brokuły. Z owoców najlepiej wybierać jabłka, banany i morele.

Lubiane przez Polaków ziemniaki można jeść, ale tylko w wersji gotowanej. Zabronione są ziemniaki smażone, zwłaszcza w postaci frytek. Z dodatków do mięs (oczywiście wyłącznie chudych), śmiało można sięgać po drobne makarony i biały ryż. Na liście produktów zalecanych znajdziemy również: kasze kuskus, jęczmienną i mannę.

Z przysmaków typowo polskich można sięgać po pierogi. Niestety ze smażonych krokietów i bigosu należy zrezygnować.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.