Alergia na mleko modyfikowane. Sprawdź jak się objawia i jak sobie z nią radzić

Alergia u dzieci to temat rzeka. Zmaga się z nią co drugi maluszek. Większość z niej wyrasta. Tylko niewielka część pozostaje alergikami do końca życia. Najbardziej narażone na alergie pokarmowe są dzieci karmione sztucznie. To właśnie zastępcze mleko jest najczęstszą przyczyną alergii u niemowlaków. Maluszki karmione naturalnym mlekiem mamy rzadziej zapadają na tego typu alergie. Dlaczego? Bo mleko modyfikowane zawiera silny alergen pokarmowy – białko mleka krowiego (kliknij). Jak się objawia alergia na mleko modyfikowane? Jak sobie radzić z taką alergią? O tym poniżej.

Objawy alergii na mleko modyfikowane

Symptomy świadczące o alergii na mleko modyfikowane bardzo często są niejednoznaczne, co jeszcze bardziej utrudnia postawienie właściwej diagnozy. To, co rodzice biorą za alergię może być tylko przejściowym uczuleniem. I odwrotnie. Błahe z pozoru uczulenie może okazać się trudną do leczenia alergią pokarmową. Co zatem powinno zaniepokoić? Na pewno wysypka. Gdy pojawi się na skórze dziecka, warto ją obserwować i patrzeć jak się rozwija. Jeśli po kilku dniach nie zniknie, warto skonsultować się z lekarzem. Zaniepokoić powinno przesuszenie, napięcie i błyszczenie skóry dziecka, a także krostki występujące nie tylko na buzi, ale także na szyi, rączkach, za uszkami i na nóżkach. O alergii na mleko modyfikowane mogą świadczyć bóle brzuszka, nudności i wymioty. Dziecko, które nie toleruje mleka modyfikowanego bardzo często cierpi na brak apetytu. U niektórych dzieci może wystąpić biegunka. U innych – silnie rozdrażnienie niedługo po karmieniu. Alergia na mleko modyfikowane lubi objawiać się także częstymi kolkami, kaszlem i katarem.

Jak rozpoznać alergię?

Same objawy to jedno. Aby mieć pewność, że to alergia na mleko modyfikowane, warto przeprowadzić mały eksperyment i zastosować dietę bezmleczną. Jeśli objawy ustąpią, to znak, że dziecko jest alergikiem. Na szczęście, około 2-3 roku życia dzieci wyrastają z alergii na mleko. Spokojnie czekaj do tego czasu, stosując dietę eliminacyjną. Później możesz bardzo ostrożnie spróbować podać dziecku trochę (1-2 łyżeczki) jogurtu (nie mleka!) i obserwować, czy nie pojawią się objawy alergii.

Co zamiast mleka modyfikowanego?

Jeśli faktycznie okaże się, że Twoje dziecko jest uczulone na mleko modyfikowane, wówczas lekarz wystawi receptę na specjalne preparaty mlekozastępcze, którymi od teraz będziesz karmić swoje dziecko. Źródłem białka jest w nich hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizy lub białko sojowe. Mieszanka wzbogacona jest również o karnitynę, która dostarcza energii, a także w wapń i magnez oraz w substancje ułatwiające wchłanianie minerałów.

Czego nie podawać małemu alergikowi?

Alergia na mleko modyfikowane niesie za sobą wiele ograniczeń. Rodzice muszą być bardzo świadomi tego, co można, a czego nie wolno podawać dziecku. I tak na liście zakazanej znajduje się m.in mleko sojowe. Dzieci, które mają uczulenie na mleko modyfikowane, mogą być również uczulone na soję, więc lepiej nie ryzykować. Kolejnym produktem, którego również należy unikać jest kozie mleko. Mimo, że zazwyczaj nie uczula, to jednak ma za mało witamin i minerałów dla rozwijającego się maluszka. Lekarze nie polecają także mleka HA. To hipoalergiczne mleko dla niemowląt nadal zawiera białko mleka krowiego. Podobnie, jak mleko modyfikowane, polecane jest tylko dzieciom z genetycznym obciążeniem alergią, niemających żadnych jej objawów.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.