Orzechy stanowią bardzo ważny element codziennej diety. Są doskonałą alternatywą dla solonych krakersów czy paluszków. Zawierają wyłącznie zdrowe tłuszcze, które odżywiają mózg, a także poprawiają pamięć i koncentrację. Ponoć najzdrowsze są orzechy włoskie, aczkolwiek inne odmiany też są godne polecenia. Poza tym, dietetycy na temat orzechów włoskich mają bardzo podzielone zdania. Jedni są ich zwolennikami, inni wykazują wobec nich mniej entuzjazmu. Ci wszyscy, którzy nie przepadają za orzechami włoskimi, powinni sięgać po nerkowce. Są one o wiele subtelniejsze w smaku, a jednocześnie tak samo zdrowe jak włoscy koledzy.
Co skrywają nerkowce?
Orzechy nerkowca obfitują w wiele cennych witamin i minerałów. Znajdziemy w nich fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk, który spełnia istotną rolę w czynnościach krwiotwórczych oraz zapobiega niedotlenieniu organizmu, a także witaminy: A, E i PP. Dużo w nich także zdrowych kwasów tłuszczowych, których nie powinno brakować w codziennej diecie.
Nerkowce i ich pozytywny wpływ na organizm
Orzechy nerkowca bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm i zdrowie. Nie tylko regulują poziom cukru we krwi, ale także zapobiegają atakom serca i chorobie wieńcowej. Pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Warto więc je jeść w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego i w sezonie takim jak jesień czy zima, kiedy to mamy większą podatność na obniżenie nastroju i stany depresyjne. Wartości odżywcze nerkowców korzystnie wpływają zarówno na pracę układu nerwowego, jak i krwionośnego. Poza tym mają doskonały wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Samodzielna przekąska i nie tylko
Doskonale smakują jako samodzielna przekąska, a także dodatek do sałatek czy dań obiadowych. W połączeniu z kaszą jaglaną czy gulaszem stanowią bardzo wykwintną propozycję. Genialnie smakują też z potrawami kuchni chińskiej i indyjskiej. Wzbogacają dania o lekko słodki, migdałowy posmak.