Kolka nerkowa – sprawdź jak sobie z nią radzić

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Każdy, kto kiedykolwiek w życiu cierpiał na kolkę nerkową wie, jak strasznie potrafi dać w kość. Ból przy kolce jest nie do wytrzymania. Tradycyjne środki przeciwbólowe nie są w stanie sobie z nim poradzić. Napad kolki nerkowej wymaga wsparcia ze strony odpowiednich preparatów, o których będzie mowa nieco później.

Kolka nerkowa to pierwszy, bardzo charakterystyczny objaw kamicy nerkowej – choroby, która częściej dotyka mężczyzn, aniżeli kobiety. Kolka najczęściej pojawia się w momencie, kiedy następuje wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Pierwszym objawem kolki nerkowej jest bardzo silny, nagły ból w okolicy nerki (lędźwiowej). U niektórych osób ból może promieniować w kierunku pęcherzyka i cewki. U innych aż do zewnętrznej części uda. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć też inne objawy, jak: nudności i wymioty, wzdęcie brzucha, nieprzyjemne parcie na mocz oraz potrzeba częstego oddawania moczu.

Odżywianie w kolce i kamicy nerkowej

Biorąc pod uwagę fakt, że kolka nerkowa jest chorobą związaną z dietą, zmiana nawyków żywieniowych może przynieść pożądaną ulgę. Zmiana diety może zminimalizować częstotliwość napadów kolki. Może też przyczynić się do jej wyleczenia.

Najważniejszą rzeczą o którą należy zadbać w czasie ataku kolki nerkowej to przyjmowanie dużej ilości płynów. Poza solidnym nawadnianiem, konieczne jest także ograniczenie ilości spożywanego wapnia i soli kuchennej. Warto ograniczyć również spożycie białka.

W profilaktyce kamicy nerkowej, zaleca się przyjmowanie 2 litrów płynów dziennie. Oczywiście najlepsza jest woda, aczkolwiek dozwolone są też domowe kompoty, herbaty owocowe i ziołowe. Ograniczyć należy spożycie soli i produktów z dodatkiem soli, zwłaszcza kiszonek i konserw. Z diety należy wyeliminować produkty bogate w kwas szczawiowy, tj. szpinak, boćwina, rabarbar, szczaw. Ograniczyć należy także spożycie koncentratów spożywczych i przypraw do zup. Całkowitej eliminacji z menu musi zostać poddany glutaminian sodu, który gości w sosach w proszku, kostkach rosołowych i zupkach w proszku.

Dieta w kamicy moczanowej

W tego typu kamicy niewskazane jest spożywanie wieprzowiny, baraniny i podrobów, a także czekolady, kakao, mocnej herbaty i kawy, orzechów, nasion roślin strączkowych, zup gotowanych na wywarach mięsnych, kostnych i grzybowych.

Zalecane z kolei jest spożywanie owoców cytrusowych, soków owocowych, ziemniaków, chudych serów twarogowych i miodu.

Dieta w kamicy szczawianowo-wapniowej

W tego typu kamicy ograniczeniom powinny podlegać konserwy mięsne i rybne, jak również produkty kiszone, gotowe koncentraty zup i sosów, mieszanki przypraw zawierające glutaminian sodu, szpinak, czekolada, kakao, mocna kawa i herbata oraz rabarbar.

Wśród produktów, po które można sięgać znajdziemy: soki owocowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, kukurydzę, masło i ogórki.

Dieta w kamicy fosforanowo-wapniowej

Na zakazanej liście znajdują się: mleko i przetwory mleczne, jaja, sery podpuszczkowe, nasiona roślin strączkowych, szpinak, szczaw, rabarbar, czekolada, kakao, kawa i herbata oraz konserwy rybne.

Wśród produktów zalecanych znajdziemy: mięso, ryby, kaszę gryczaną i jęczmienną, makarony, masło, miód, owoce cytrusowe i soki owocowe.

Dieta w kamicy fosforanowo-magnezowo-amonowej

Na zakazanej liście znajdują się: sery dojrzewające i topione, mleko, mięso i przetwory mięsne, konserwy, podroby, ryby, nasiona roślin strączkowych, gruboziarniste produkty zbożowe, czekolada, orzechy i kakao.

Z produktów polecanych wymienia się: warzywa w bogate magnez, soki owocowe, cytrusy.

Doraźna pomoc przeciwbólowa

Biorąc pod uwagę fakt, że kolka nerkowa jest bardzo bolesna i szalenie obniża jakość życia, niezbędne jest sięgnięcie po odpowiednie preparaty przeciwbólowe. Zapomnijcie jednak o zwykłych tabletkach przeciwbólowych, gdyż nie poradzą sobie z atakiem kolki nerkowej. Ulgę przyniosą tabletki o działaniu rozkurczowym, jak np. BUSCOPAN (więcej informacji znajdziemy tutaj: http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/zrozumiec_bol.html), który likwiduje przyczynę bólu i działa dokładnie w miejscu bólu. Wspomagająco można również sięgnąć po termofor lub poduszkę elektroniczną, które wygrzeją bolące miejsce i przyniosą ulgę.

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.