Problemy z trawieniem to bardzo często występująca dolegliwość. Ocenia się, że kłopoty z trawieniem dotykają co trzeciego człowieka w populacji ogólnej. Nie da się ukryć, że duży wpływ na dyskomfort ma ciągły pośpiech i jedzenie w biegu, brak czasu na relaks oraz niezdrowa dieta. Również nadmiernie obfite posiłki, a także posiłki zawierające dużo tłuszczu lub błonnika mogą wywołać zaburzenia trawienia. Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo niewinnie – od niewielkich bólów brzucha. Z czasem, gdy nie wdrażamy do życia żadnych zmian, kłopoty z trawieniem mogą przybierać na sile. Wówczas pojawiają się męczące wzdęcia, nudności, a także biegunki na zmianę z zaparciami. Nieprzyjemne objawy nasilają się w stresie. Nocą nie występują. Mijają także na urlopie, a więc wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani. Leczenie kłopotów trawiennych najczęściej ucieka się do niewielkich zmian w diecie. Dużą ulgę przynoszą też tabletki na trawienie (sprawdź).
Problemy z trawieniem – objawy
Prawidłowe trawienie nie jest odczuwalne przez człowieka. Zdarzają się bóle brzucha, np. po przejedzeniu, które są wywołane rozciąganiem ściany przewodu pokarmowego przez nadmierną ilość pokarmów. W niektórych jednak przypadkach pojawiają się tak zwane objawy dyspeptyczne: wczesne uczucie sytości nazywane przez pacjentów uczuciem przejedzenia lub uczuciem pełności brzucha, ból w nadbrzuszu i pieczenie w nadbrzuszu. Bardzo często z objawami dyspeptycznymi współistnieją takie niedogodności, jak zgaga, puste odbijanie, nudności.
Domowe sposoby na problemy z trawieniem
Do domowych sposobów na problemy z trawieniem zaliczamy zmianę niektórych nawyków żywieniowych – unikanie kawy, alkoholu, słodyczy, ostrych przypraw i żywności wysoko przetworzonej. Z dyskomfortem w postaci problemów trawiennych pomaga regularność spożywanych posiłków. Żeby uniknąć problemów z trawieniem, należy jeść mniej a częściej. Lekarze zalecają zjadanie 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu – najlepiej co 3 godziny. Należy także jeść powoli, na siedząco, w spokojnej atmosferze, dokładnie przeżuwając kęs za kęsem. Dokładnie rozdrabniając pokarm ułatwiamy pracę żołądkowi, dzięki czemu ten działa lepiej i nie powoduje dyskomfortu. Pomocne będzie zastosowanie diety lekkostrawnej. Wskazane jest gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez tłuszczu lub z małą jego ilością. Trzeba unikać smażenia, grillowania. Wskazane są chude mięsa, wędliny i ryby.
Pomoc z aptecznej półki
Domowe sposoby radzenia sobie z problemami trawiennymi, warto wspomóc sięgając po tabletki na trawienie. Obecnie numerem jeden na rynku jest Verdin Complexx – suplement diety zawierający unikalną kompozycję wyciągów ziołowych o wysokiej biodostępności. Tabletki na trawienie Verdin skutecznie stymulują układ pokarmowy, zgodnie z zasadą holistycznego spojrzenia na ludzki organizm. Zasadniczą cechą, która wyróżnia Verdin Complexx jest nie samo wykorzystanie wyciągów roślinnych, lecz sposób ich przygotowania. Produkt można przyjmować przed lub po jedzeniu. Jednorazowo zaleca się stosowanie 2 tabletek.