Dieta Dukana zrobiła w naszym kraju zawrotną karierę. Sięgali po nią osoby znane z pierwszych stron gazet, jak i zwykli śmiertelnicy. Sięgało po nią wiele moich znajomych. Ja sama jakoś nigdy się nie skusiłam. Nie lubię diet dla zasady, bowiem nie lubię czegoś, co mnie w jakikolwiek sposób ogranicza. Nie lubię zakazów i nakazów, jakie diety kładą na mnie. Jednakże bardzo lubię czerpać z niektórych dietetycznych przepisów, szczególnie z przepisów Dukana.
Nie tak dawno temu podzieliłam się z wami przepisem na smaczne kotleciki drobiowo-sojowe. Dziś uchylę wam rąbka tajemnicy na aromatyczne leczo Dukana. Danie te jest nie tylko smaczne, pożywne i sycące, ale także lekkostrawne i dietetyczne. Można zajadać się nim zarówno na obiad, jak i kolację. Można jeść samodzielnie, z ulubionym ciemnym pieczywkiem lub grzankami. Można też podawać jako dodatek do kaszy gryczanej lub szalenie zdrowej (mojej ulubionej) kaszy jaglanej. Mięsożerców uspokajam – w leczu Dukana jest miejsce nie tylko na warzywa, ale i mięso. Jednakże zamiast tradycyjnej kiełbasy czy parówek, w potrawie występuje chude mięso mielone z indyka.
Aby przyrządzić leczo według Dukana, wystarczy zaopatrzyć się w najsmaczniejsze warzywka, takie jak papryka, pomidory, czosnek, cebula, itp. Poniżej znajdziecie dokładny przepis. Już teraz powiem wam smacznego, bo jestem przekonana, że potrawa wam zasmakuje.
Składniki:
– papryka czerwona
– papryka zielona
– cukinia
– 2 cebule
– 2 ząbki czosnku
– pomidory w puszce
– 500g mięsa mielonego z indyka
– papryka słodka w proszku
– papryka ostra w proszku
– sól
Sposób przygotowania:
Na patelnię teflonową wykładamy mięso i lekko je podpiekamy. Nie używamy tłuszczu! Gdy mięso będzie ładnie rumiane, przekładamy je do garnka.
Na patelnię wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, papryki, cukinię, rozdrobniony czosnek i pieczarki. Gdy warzywa zrobią się miękkie, dokładamy do nich pomidory z puszki. Przyprawiamy słodką papryką i solą. Zawartość patelni przekładamy do garnka z mięsem i całość dusimy na małym ogniu przez około pół godziny. Dodajemy ostrą papryczkę mieloną i ewentualnie ulubione zioła. Ja chętnie sięgam po zioła prowansalskie, które idealnie wzbogacają smak lecza. Zamiast ziół prowansalskich, śmiało możecie użyć bazylii lub oregano.