W latach 90 zawodowi sportowcy, zwłaszcza piłkarze byli idolami młodzieży. Rzadko słyszało się o dziwnych wybrykach oraz zachowaniu, które należy potępić. Jako osoba wychowana w latach 90 pamiętam wszystkie reklamy sportowe emitowane w telewizji. Przez długi czas kolekcjonowałem na płytach filmy wideo z zagranicznych nie emitowanych w Polsce reklamówek.
Wielka rywalizacja Adidas – Nike
Dobre 90% wideo reklam sportowych jakie posiadałem były stworzone przez jedną z dwóch największych sportowych marek świata. Adidas oraz Nike rywalizowali ze sobą emitując własne „commerciale” w czasie imprez takich jak Euro, World Cup, czy finałach ligi mistrzów. Ale to nie wszystko. Równie mocno do kampanii włączyły się napoje słodzone, czyli Pepsi oraz Coca Cola. Niezapomniana reklama przed Mistrzostwami Świata w roku 2002, w której David Beckham i spółka z Manchesteru rywalizowali na dzikim zachodzie z Realem Madryt. Rywalizacja na tle marketingu telewizyjnego przerodziła się z czasem w marketing internetowy. Kampania Joga Bonito znana głównie z telewizji zapewniła ogromne zyski z gadżetów, piłek i odzieży dla piłkarzy firmie Nike. Adidas zaczął wtedy kampanie mieszane. Łączył koszykarzy, lekkoatletów i innych sportowców w jednej pokazowej reklamie swojej całej marki.
Autentyczność przede wszystkim
Jest wielka różnica między reklamami telewizyjnymi kiedyś a dzisiaj. Pomimo kwestii finansowej, która jest zapewne najważniejsza liczyło się jeszcze zaangażowanie, zabawa i pasja sportowców w kręceniu reklamówek. Dla przykładu zamieszczam filmy z tych reklam, które nie tylko według mnie podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Szczególnie przypadła mi do gustu reklama z Beckhamem, Zidane oraz Del Piero, w której zawodnicy rozrzucają po jednym mieście setki futbolówek. Rano oraz w południe gdy życie w mieście dopiero się zaczyna kamery obserwowały ludzi i ich zachowanie z piłkami rozrzuconymi po mieście. Ktoś powie, że to zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Ja powiem, że to genialna promocja sportu, zabawa dla każdego oraz pomysł na samą reklamę.
Szczególnie ważne dawniej były popisy żywych zawodników. Mniej było cyfrowych podmianek a więcej realnych akcji z boisk. Zamiast zawodników biegających po green screenie mieliśmy boisko, statystów, dekoracje i prawdziwe umiejętności. Jeżeli komuś coś nie wyszło trudno. Klasyką jest mecz w klatce zorganizowany przez Nike. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu najlepszych piłkarzy na świecie.