Mówi się, że katar nieleczony trwa cały tydzień, a leczony tylko 7 dni 🙂 Nieżyt nosa to częsty objaw przeziębienia. Mimo, że nie jest groźny dla życia, potrafi obniżyć jakość i komfort codziennego życia. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale także utrudnia realizację ważnych dla nas zadań. Męczący katar nie daje spać, zaburza łaknienie i wywołuje bóle głowy. Dlatego też, w momencie kiedy tylko się pojawi, należy rozpocząć z nim walkę. Jak szybko wyleczyć katar? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Prezentujemy domowe i apteczne sposoby na walkę z katarem.
Kuracja napotna
Dobrym sposobem na katar jest kuracja napotna. Aby ją przeprowadzić, należy przyjmować duże ilości płynów i brać gorące kąpiele. Dobrym rozwiązaniem jest także moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie. Organizm rozgrzeje także natarcie stóp maścią kamforową. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również natarcie klatki piersiowej maścią z olejkiem eterycznym (np. Vicks VapoRub). Taka maść ułatwi oddychanie, złagodzi męczące objawy nieżytu nosa i tym samym przyniesie pożądaną ulgę.
Inhalacje
Jak szybko wyleczyć katar (kliknij)? Robiąc inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, które ułatwiają oddychanie. Może to być olejek miętowy, tymiankowy lub jałowcowy. Osoby uczulone na tego typu lejki, mogą zastąpić je solą fizjologiczną. Sól rozrzedzi zalegającą w nosie wydzielinę i ułatwi jej usuwanie.
Rutyna i preparaty bakteriobójcze
Stan zapalny w nosie zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych śluzówki. Powoduje to, że płyny z osocza krwi wydostają się na zewnątrz, współtworząc wodnisty wyciek z nosa popularnie zwany katarem. Dlatego przy pierwszych objawach kataru warto zacząć zażywać witaminę C. Pozwoli ona uszczelnić naczynia krwionośne.
W domowej apteczce ziołowej warto poszukać również specyfików o działaniu bakteriobójczym (np. soku z miąższem aloesu, nalewki bursztynowej). Jeśli takowej nie znajdziecie, możecie przygotować domowy syrop (z cebuli lub ze świeżo startego imbiru i miodu).
Krople do nosa
Krople do nosa szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Przy katarze alergicznym i wirusowym pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne. Przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa – rozluźniające wydzielinę. Przy katarze ropnym (bakteryjnym) najlepsze będą krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.
Uwaga! Krople powinno aplikować się jedynie w miarę potrzeby. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można wkraplać je częściej, a przez kolejne 2-3 dni rzadziej, najlepiej stosując się do zaleceń producenta.
Aerozol do nosa lub woda morska do nosa
Jak szybko wyleczyć katar? Sięgając po aerozol do nosa (np. Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus). Taki aerozol jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych kropli. Skutecznie odtyka zatkany nosi i tym samym zapewni swobodne oddychanie nawet do 8 godzin. Doskonałym rozwiązaniem na zatkany nos jest także woda morska do nosa (np. Vicks Aqua Forte). Preparat ten wspomaga proces udrożniania nosa i ułatwia naturalne oddychanie.