Nadwaga to prawdziwa zmora XXI wieku. Już co druga osoba w naszym kraju cierpi na otyłość. Otyli są nie tylko dorośli. Otyłe są również dzieci. Tych ostatnich z dnia na dzień przybywa. Tkanka tłuszczowa zwykła się odkładać zależnie od płci. U kobiet typowa jest otyłość brzuszna, w okolicach ud i pośladków. U mężczyzn charakterystyczna jest otyłość w rejonie jamy brzusznej.
Otyłość jest problemem nie tylko wagi estetycznej, ale także zdrowotnej. Nadwaga (nawet ta niewielka) może prowadzić do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Może sprzyjać rozmaitym chorobom, w tym miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy typu 2. Otyłość to także krótka droga do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów i kręgosłupa.
Przyczyny nadwagi
Przyczyny nadwagi mogą być różne. Oczywiście jakiś procent stanowią skłonności genetyczne oraz wahania hormonalne. W niektórych przypadkach otyłość jest wynikiem chorób. Nadwaga to następstwo policystycznych jajników, niedoczynności tarczycy i depresji – z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Również przyjmowanie niektórych leków może sprzyjać przybieraniu na wadze. Jakie leki tuczą? Na przykład przeciwdepresyjne, niektóre antykoncepcyjne oraz insulina.
Jednakże w dużej mierze otyłość jest skutkiem nadmiernego objadania się. Nieodpowiednia dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, węglowodany proste i żywność przetworzoną przyczynia się do zwiększania wagi. Nadwadze sprzyja także nieregularne jedzenie, o niestałych porach godzinowych i podjadanie. Nie bez znaczenia ma także mało aktywny styl życia. Siedzący tryb życia nie sprzyja smukłej sylwetce. Jedząc więcej, do tego mało się ruszając będziemy ważyć coraz więcej i więcej i więcej.
Jak walczyć z nadwagą – zmieniamy dietę
Oczywiście nie ma jednej złotej recepty na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. W ogóle nie ma recepty na szybkie chudnięcie. Chudnąć należy powoli i rozsądnie. W przeciwnym razie zafundujemy sobie efekt jo-jo. Najbardziej optymalne jest gubienie 1-2 kilogramów tygodniowo. Efekty chudnięcia mogą być uzależnione od indywidualnych preferencji – wieku, chorób, płci.
Pierwszym co możemy, a nawet powinniśmy zrobić gubiąc kilogramy jest zmiana nawyków żywieniowych. Dobrze jest zacząć od podzielenia posiłków na 5 porcji, które będziemy zjadać co 2-3 godziny. W ten sposób unikniemy wilczego głodu i chęci na podjadanie. Kolejna kwestia – ograniczenie słodyczy i eliminacja węglowodanów prostych na rzecz złożonych, które są cennym źródłem błonnika pokarmowego. Ważne jest także wyeliminowanie z menu niezdrowych przekąsek – słodkich batonów, ciast, ciastek, a także słonych krakersów, paluszków i chipsów. Dobrze jest ograniczyć spożywanie alkoholu, a także potraw tłustych, smażonych, przetworzonych.
Chcąc schudnąć, warto zaprzyjaźnić się z potrawami lekkostrawnymi i niskotłuszczowymi. Dobrym sojusznikiem w chudnięciu są ryby obfitujące w cenne kwasy omega 3 i omega 6, a także produkty pełnoziarniste – kasze, razowe makarony, ciemny ryż. Zdrowa dieta nie może obyć się bez świeżych warzyw i owoców. Na te ostatnie warto jednak uważać, gdyż zawierają one dużo cukrów. Owoce należy jeść tylko do południa. Zjadane wieczorem, mogą odłożyć się w postaci tkanki tłuszczowej.
I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – niegazowana woda mineralna. Pomaga ona oczyścić organizm z toksyn i zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu nie podjadamy i nie mamy ochoty na niezdrowe przekąski. Warto wyrobić w sobie nawyk wypijania każdego dnia na czczo szklanki ciepłej wody z cytryną. Pomoże to spalać tkankę tłuszczową.
Jak walczyć z nadwagą – zmieniamy styl życia
Sama zmiana diety cudów nie zdziała. Dlatego też nowe nawyki żywieniowe należy połączyć ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Trzeba jednak pamiętać, aby rodzaj aktywności dostosować do posiadanych kilogramów. Im więcej ich mamy, tym nasza aktywność powinna być łagodniejsza. Na początek spacer czy marsz w zupełności wystarczą. Później można pokusić się o karnet na basen lub do klubu fitness. Dobre efekty odchudzające zapewni także systematyczna jazda na rowerze.
Jak walczyć z nadwagą – preparaty farmaceutyczne
Zmiany dietetyczne oraz zwiększoną aktywność fizyczną można stosować w połączeniu z przyjmowaniem preparatów farmaceutycznych, takich jak np. CALOMINAL (http://www.calominal.pl/). Pomogą one leczyć nadwagę, a przy okazji kontrolować masę ciała. CALOMINAL zmniejsza ilość tłuszczów wchłanianych z pożywienia. Zmniejsza także przyswajanie cholesterolu. Warto w tym miejscu podkreślić, że preparat nie jest jakimś tam suplementem diety, a profesjonalnym wyrobem medycznym, który wspomaga redukcję masy ciała.