W sercu sportowca zawsze znajdzie się miejsce dla czworonoga. Nawet zawodowi sportowcy nie poświęcali całego swojego czasu treningom. My amatorzy aktywności fizycznej możemy tylko zyskać, wprowadzając do swojego życia psa lub kota. Dyscyplina, którą posiedliśmy wraz z rozpoczęciem aktywności fizycznej, pomoże zająć się nim z pełną odpowiedzialnością. Oto kilka porad odnośnie do wychowania szczeniaka i pogodzeniu opieki nad zwierzęciem z naszymi treningami.
Zabezpieczenia na różne ewentualności
Pies to nie lokator, który grzecznie słucha wszystkich poleceń już od pierwszej wizyty w nowym miejscu zamieszkania. Przygotowanie się na różne ewentualności, związane przede wszystkim z chaosem, który może spowodować pies, jest sprawą priorytetową. Zanim to zrobicie, przygotujcie pierwsze posłanie dla szczeniaka i kupcie miskę oraz karmę w wersji suchej i mokrej. Nie zapomnijcie o misce z wodą, którą należy wymieniać przynajmniej raz dziennie.
Zabezpieczenie mieszkania w postaci przeniesienia drobnych przedmiotów z podłogi na szafki i pułki to pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić. Następnie radzę zainwestować w gryzaki. To zabawki lub naturalne kawałki mięsa mieszane z chrząstkami i kośćmi. Ludzkie dziecko relaksuje się i uspakaja poprzez ssanie smoczka. Pies potrzebuje podobnej rzeczy, ale w postaci twardej kości lub przedmiotu wykonanego z gumy, lub bawełny. Dobrym pomysłem jest zakup grubego sznura w naturalnym kolorze, niemalowanego sztucznymi barwnikami.
Zabawa połączona z treningiem
Skoro wiemy jak opiekować się szczeniakiem (więcej) od strony technicznej, czas na kwestie związaną ze sportowym stylem życia właściciela. Wygodna i mocna obraża ze smyczą, są niezbędne dla pierwszych wspólnych spacerów poza domem. Dobrze dopasowane akcesoria dla psa wpływają na jego komfort życia. Są także zabezpieczeniem przed niebezpiecznymi sytuacjami, która mogą zdarzyć się w przypadku psów z charakterem obronnym. Rowerzyści oraz biegacze mają bardzo łatwe zadanie, ponieważ psy kochają aktywność aerobową. Pies jest do niej stworzony o wiele bardziej niż człowiek. Wspólne bieganie i jazda rowerem początkowo wymaga dostosowani tempa poruszania się i nauki trasy. Psy, które wiedzą gdzie biec, nigdy nie wejdą pod koła roweru ani nie zaczną zbaczać z trasy w poszukiwaniu ciekawych zapachów.
A co jeżeli właściciel szuka motywacji do treningu? Czy pies pomoże mu zmienić życie na zdrowsze? Oczywiście, że tak! Prawdą jest, że właściciele psów są bardziej zdyscyplinowani, wstają wcześniej rano i pokonują kilkaset kilometrów więcej na piechotę niż osoby, które nie mają psa!
Jeżeli trening właściciela nie pokrywa się z aktywnością preferowaną przez psa, należy zadbać zapewnienie czworonogowi właściwej formy rozruchu. Uniwersalnym sposobem na spędzanie czasu z psem jest gra w freesby. Podobno tylko niektóre najbardziej zwinne i skoczne rasy nadają się do tej dyscypliny. To prawda, ale tylko jeżeli startujecie w zawodach. Jako zabawa kilka razy w tygodniu, nawet bernardyn da sobie radę i będzie biegał za dyskiem.