Chore zatoki potrafią solidnie uprzykrzyć życie i bardzo obniżyć jego jakość. Z problemem chorych zatok borykają się zarówno młodzi, jak i starsi, kobiety oraz mężczyźni. Mówi się, że sezon na zatoki rozpoczyna się jesienią, ale prawda jest taka, że u niektórych osób może trwać nawet cały rok. Żadnego problemu z zatokami nie wolno lekceważyć, szczególnie zapalenia zatok. Dlaczego? Bo nieleczone zatoki mogą przekształcić się w groźną chorobę, m.in. zapalenie opon mózgowych czy ropień mózgu. Jak objawiają się chore zatoki, a także jak je leczyć? O tym poniżej.
Spis treści
Chore zatoki – objawy
Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie. Na początku jest zwykły katar. Pociągamy nosem, wycieramy nos chusteczką i myślimy, że jakoś to będzie – samo przyszło, samo minie. Z czasem jednak pojawiają się trudności przy oddychaniu, silne bóle głowy i zaburzenia węchu. Przy każdym pochyleniu głowy, pojawia się rozsadzający ból. Katar staje się coraz bardziej uciążliwy, ból coraz bardziej dokuczliwy, a komfort życia zdecydowanie mniejszy. Niestety, diagnoza najczęściej jest jedna – zapalenie zatok. Warto wiedzieć, że poza bólem głowy i zatkanym nosem, charakterystycznym objawem chorych zatok jest ból twarzy i szczęki. Jeśli infekcja zaatakowała zatoki czołowe – ból umiejscawia się w okolic czoła. Jeśli zaatakowane zostaną zatoki szczękowe, wówczas boli górna część szczęki i policzki. W momencie kiedy zaatakowane zostaną zatoki sitowe – boleć może okolica między oczami. U niektórych osób przy chorych zatokach mogą pojawić się także bóle zębów, podwyższona temperatura, a także osłabienie i ogólnie złe samopoczucie. Przy przewlekłym zapaleniu zatok typowe jest utrzymywanie się temperatury powyżej 37 stopni, osłabienie organizmu, długotrwające zmęczenie i kaszel.
Pierwszy sposób na zatoki – terapia ciepłem
Terapia ciepłem to sprawdzony sposób na zatoki. Chore zatoki możemy wygrzewać na różne sposoby. Poleca się okłady z ciepłej gorczycy lub podgrzanej na patelni soli. Takie okłady przyspieszają udrożnienie dróg oddechowych i ułatwiają pozbywanie się zalegającego śluzu. Ulgę w bólu zatok przyniosą także ciepłe, wilgotne okłady na twarz. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przykładać do twarzy zbyt gorącego kompresu tak, żeby nie poparzyć skóry. Po takiej rozgrzewającej terapii przez kilka godzin lepiej nie wychodzić na chłodne powietrze.
Drugi sposób na zatoki – inhalacje
Inny, ale równie skuteczny sposób na zatoki na inhalacje. Wykonane przy użyciu odrobiny soli kuchennej, olejku kamforowego, olejków eterycznych lub ziół, przynoszą ukojenie, udrożniają nos i przywracają komfort w oddychaniu. Inhalacje nawilżają śluzówkę i wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny.
Trzeci sposób na zatoki – nawilżanie powietrza
Pomocne w leczeniu zapalenia zatok jest nawilżanie powietrza. Można to robić za pomocą specjalnego nawilżacza lub wilgotnych tkanin rozwieszonych w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Zwiększona wilgotność powietrza podnosi komfort oddychania i chroni przed dodatkowym podrażnieniem śluzówki.
Czwarty sposób na zatoki – czosnek i cebula
Zainfekowanym zatokom ulgę w cierpieniu przyniesie także wdychanie oparów z rozgniecionego czosnku lub rozkrojonej cebuli. Jeśli w trakcie tej kuracji wystąpi nadmierne łzawienie oczu, należy niezwłocznie ją przerwać. Cebulę z powodzeniem zastąpi kminek, który równie skutecznie udrażnia zapchany nos.
Piąty sposób na zatoki – apteczne wsparcie
Domowe sposoby na chore zatoki to jedno. Bardzo ważnym wsparciem w leczeniu zatok są leki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Pomocne w walce z chorymi zatokami są także środki rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zatokach. Na wagę złota są preparaty poprawiające drożność ujścia zatok do jamy nosowej. Obecnie numerem jeden na zatoki jest Acatar Zatoki. Lekarze polecają też Acatar Hipertonic – hipertoniczny roztwór chlorku sodu w postaci areozolu do nosa, który przynosi ulgę poprzez nawilżenie śluzówki oraz udrożnienie i oczyszczenie zatok z wydzieliny zapalnej. Sprawdzony sposób na zatoki to także suplementy diety stworzone dla zdrowia zatok, jak np. Acatar Complex. Wspierają one naturalne mechanizmy obronne organizmu zachodzące w górnych drogach oddechowych.