Rodzime a importowane ryby morskie

Dawno temu panowało przekonanie, że zasoby morskie ryb są niewyczerpalne. Brzmi to naiwnie a nawet głupio, ale faktycznie tak myślano. Teraz wiemy, że brak odpowiedniej gospodarki morskiej i nadmierny połów ryb prowadzi do spustoszenia gatunku i problemów finansowych firm zajmujących się połowem. Między innymi dzięki działaniom Islandii, która jako jedna z pierwszych w Europie zaczęła normować wyławianie dorsza, możemy cieszyć się świeżymi rybami dosyć regularnie.

Ryba z morza nie z hodowli

ryby
źródło: https://pixabay.com/pl/

Nie myślcie, że jestem zagorzałym przeciwnikiem hodowli ryb. Zdaje sobie sprawę z nieuczciwości hodowców, wśród których znajdują się oczywiście firmy rzetelne i szanujące konsumenta. Ale niemała ilość ryb hodowanych poza naturalnym środowiskiem nie jest najwyższej jakości. Co więcej mogą być nawet chore a mimo to trafiają do wypatroszenia. Taka choroba zaczyna się od głowy a gdy jej nie widzimy nie zdajemy sobie sprawy co kupujemy. Prawdopodobieństwo, że zjemy taką rybę z morza jest dużo mniejsze. Naturalne środowisko chroni swoich podopiecznych. Dlatego szczególnie ważne jest by kupować odmiany morskie i wyłowione z morza a nie hodowlane. Jedynie prawdziwie ekologiczne firmy zajmujące się sprzedażą zdrowych gatunków są przeze mnie akceptowane.

Dorsz rodzimy, dorsz bałtycki

ryby
źródło: https://pixabay.com/pl/

Wspieranie krajowej gospodarki, to coś co lubię. Poza tym morze Bałtyckie jest domem wielu gatunków ryb, które świetnie uzupełniają dietę osoby aktywnej i szukającej zdrowia np. taki dorsz (tutaj). Mięso dorsza bałtyckiego  jest bardzo elastyczne jeśli chodzi o obróbkę termiczną. Możemy je piec, grillować i dusić. Chociaż osobiście polecam gotowanie na parze ze względu na utrzymanie wszystkich kwasów tłuszczowych omega 3 zawartych w jej tłuszczu. Islandia ze swoim dorszem podbiła Wielką Brytanię, gdzie własny połów nie przekracza 5%. W Polsce dobrze trzyma się krajowa ryba, która rywalizuje z importowaną. I co najważniejsze jest łowiona w naszym morzu a nie hodowana w dużych akwenach masowo. Jej cena odzwierciedla właściwości prozdrowotne i odżywcze mięsa. Na pewno pamiętacie, że jeden z najlepszych tranów pochodzi właśnie z wątroby dorsza. Mięso tej ryby także zawiera witaminę D3.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.