Haluksy to nie tylko defekt estetyczny, choć niewątpliwie mogą być przyczyną kompleksów, szczególnie, że zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Nie da się ukryć, że tzw. koślawy paluch nie sprzyja noszeniu sandałków czy klapek. W zaawansowanym stadium jest widoczny nawet w zabudowanym obuwiu. Niemniej jednak bardziej istotne są medyczne konsekwencje tej deformacji, dlatego profilaktyka, leczenie i usuwanie haluksów to zagadnienie, któremu warto się przyjrzeć.
Spis treści
Nie lekceważymy haluksów
Co prawda jest to problem, który dotyczy ok. 2-4% populacji, ale u połowy pacjentów pierwsze objawy występują już ok. 20 roku życia, a zatem deformacja ma sporo czasu na rozwój i wystąpienie pełnego spektrum dolegliwości. Nie bez powodu haluksy to częściej kobieca przypadłość. Wśród „winowajców” wymienia się bowiem niewłaściwe obuwie – najczęściej za wysokie obcasy i za wąskie noski butów, czyli „atrybuty” klasycznych damskich szpilek. Rzadziej przyczyną są genetyczne predyspozycje, nadwaga oraz praca w pozycji stojącej.
Zapobieganie i metody nieoperacyjne
Najbardziej radykalna metoda usuwania haluksów to odpowiedni zabieg operacyjny. Zanim jednak lekarz zaleci taką ingerencję, warto zainteresować się profilaktyką i nieoperacyjnymi sposobami na leczenie haluksów. Zapobieganie to oczywiście noszenie odpowiedniego obuwia (bez ucisku na śródstopie, na niskim obcasie) i prawidłowa waga ciała. Natomiast metody nieinwazyjne to np.: · aparaty korekcyjne, · kliny między palce stóp, · wkładki żelowe, · żelowe opaski na haluksy, · wkładki ortopedyczne dopasowane na podstawie komputerowego badania stóp.
Haluksy – dlaczego się to operuje
Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy działania zachowawcze i metody nieoperacyjne nie skutkują, dolegliwości nie ustępują, a nawet się nasilają. Lekarz zaleci wówczas odpowiedni zabieg operacyjny, szczególnie jeśli występują: · trudności podczas chodzenia, · bóle stopy, · deformacje stopy, · stany zapalne w obrębie struktur stopy, · znaczne zgrubienia naskórka.
Operacyjne usuwanie haluksów
Przygotowanie pacjenta do zabiegu to przede wszystkim badania krwi, moczu, EKG, zdjęcie RTG klatki piersiowej, badanie RTG stopy. Na tej podstawie lekarz wybiera odpowiednią metodę operacji haluksów. W przypadku mniejszych zmian może być to rekonstrukcja ścięgien, więzadeł lub torebki stawowej. Poważniejsze problemy wymagają wykonania osteotomii jedną z technik: · Chevron, · Scarf, · Akin, · Ludloff.
Różnią się one między sobą sposobem nacięcia kości – w technice Scarf stosuje się nacięcie w kształcie litery Z, w Chevron w kształcie litery V. Motoda Ludloff wymaga nacięcia skośnego, zaś Akin –poprzecznego. W każdym przypadku kości zespala się śrubami. Więcej informacji na temat usuwania haluksów w serwisie pragnieniakobiet.pl.
Jak sobie poradzić z wysokimi kosztami
Dla wielu pacjentów problemem może być dość wysoka cena zabiegów – jedna stopa to koszt ok. 3900, dwie – ponad 6500 zł (w zależności od kliniki, stopnia zaawansowania deformacji). Biorąc pod uwagę to jaki jest koszt operacji, warto zainteresować się systemem finansowania MediRaty. Jest to sposób na opłacenie kosztownych zabiegów w placówkach komercyjnych (operacje laserowe, plastyczne, rehabilitacja i wiele innych).
Atutem są minimalne wymagania formalne – wystarczy potwierdzenie zdolności kredytowej. Mediraty to kredyt na zabieg zarówno w placówkach partnerskich systemu (na podstawie informacji lub planu leczenia), jak i w innych klinikach (faktura pro forma).