Na temat higieny intymnej powiedziano już wiele. Jednakże uważam, że takiej wiedzy nigdy nie jest za dużo, dlatego w dzisiejszym poście postaram się raz jeszcze omówić złote zasady codziennej pielęgnacji miejsc intymnych. Właściwa higiena miejsc intymnych nie tylko zapewni wam uczycie komfortu i świeżości, ale także uchroni przed podrażnieniami i nieprzyjemnymi infekcjami.
Warto w tym miejscu zaznaczyć jedno – właściwa higiena miejsc intymnych nie polega na kąpaniu się kilka razy na dzień i podmywaniu po każdej wizycie w toalecie. Musicie wiedzieć, że nadmierna higiena okolic intymnych wcale nie jest taka zdrowa, gdyż wypłukuje naturalną florę. Niezdrowa jest też irygacja pochwy. Tego typu zabiegi wyjaławiają narządy rodne i narażają je na poważniejsze infekcje, jak zapalenie pochwy czy zapalenie przydatków.
Idealna higiena
Jeśli nie macie miesiączki, na co dzień podmywajcie się raz dziennie. To w zupełności wystarczy. W trakcie kobiecej przypadłości myjcie się zarówno rano, jak i wieczorem. Częstotliwość mycia w trakcie okresu możecie, a nawet powinnyście zwiększyć w sezonie letnim.
Co do samego podmywania się to kwestią szalenie ważną jest abyście myły się zawsze bieżącą wodą: pod prysznicem lub w bidecie. Pamiętajcie, aby przy myciu okolic intymnych wykonywać ruchy od przodu do tyłu. Niby rzecz oczywista, a większość kobiet o tym zapomina. W ten prosty sposób unikniecie przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy. Do osuszania okolic intymnych warto przeznaczyć osobny ręczniczek i bardzo często go zmieniać. Jeśli to możliwe, używajcie ręczników papierowych, jednorazowych.
Kobiety aktywne seksualnie, przed każdym stosunkiem powinny wziąć prysznic. To samo tyczy się partnera. W ten sposób zapobiegniemy przenoszeniu się bakterii. Bez względu na to, czy przyjmujecie tabletki antykoncepcyjne czy nie – zawsze używajcie prezerwatywy. Uchroni was ona przez infekcjami i rozmaitymi chorobami.
Kosmetyki do higieny intymnej
W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów do pielęgnacji okolic intymnych. Większość z nich nie tylko odświeża, ale także neutralizuje nieprzyjemny zapach, nawilża i koi podrażnienia. Pamiętajcie jednak, że kosmetyk kosmetykowi nierówny. Zawsze wybierajcie produkty o naturalnym pH, hipoalergiczne. Jak ognia unikajcie produktów kolorowych i zapachowych, zwłaszcza jeśli macie wrażliwą skórę, gdyż mogą one wywołać bolesne podrażnienia i wysuszenia śluzówki. Jak ognia unikajcie również zwykłego mydła, które posiada pH zasadowe i może powodować namnażanie się bakterii chorobotwórczych.
Mimo, że na rynku dostępne są dezodoranty zapachowe do miejsc intymnych, to lepiej omijać je szerokim łukiem. Naszpikowane sztucznymi składnikami, zamiast odświeżyć, spowodują bolesne podrażnienia, a u niektórych kobiet nawet i wysypkę.
Osobiście mogę wam polecić VAGISIL – produkt specjalnie stworzony do codziennej pielęgnacji intymnej. Kosmetyk ten bardzo delikatnie oczyszcza, a do tego wspiera naturalne funkcje ochronne. Nie tylko odświeża, ale także skutecznie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, np. w przypadku obfitego pocenia się lub w przypadku nadmiernej wydzieliny. VAGISIL (http://www.my-vagisil.pl/7-0-Vagisil-Plyn-Odor-Control.html ) to preparat składający się ze starannie dobranych i odpowiednio skomponowanych składników. Nie zawiera mydła, parabenów, ani sztucznych barwników. W jego składzie znajduje się kwas mlekowy i kwas cytrynowy, które przyczyniają się do utrzymania intymnego pH w równowadze, a także olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.
Odpowiednia bielizna
Nie wiem czy wiecie, ale na kondycję miejsc intymnych duży wpływ ma również noszona na co dzień bielizna. Jeśli chcecie uniknąć podrażnień i dyskomfortu skupcie się na noszeniu bielizny niezbyt obcisłej, wykonanej z naturalnych materiałów, jak np. bawełna.
Odpowiednia ilość płynów
Picie dużej ilości płynów ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale także okolice intymne. Zdziwione? Prawda jest taka, że częste chodzenie do toalety, a więc częste przepłukiwanie układu moczowego działa lepiej, niż jakikolwiek lek. Pamiętajcie, że jeśli chce się wam siusiu, nie zwlekajcie z pójściem do toalety. Wstrzymywanie moczu sprzyja bowiem infekcjom!
Tampony czy podpaski
Podczas miesiączki higiena i pielęgnacja okolic intymnych staje się bardziej wymagająca. Mimo, że tampony są dla większości z was bardziej wygodne, aniżeli podpaski to jednak nie nadużywajcie ich stosowania. Po tampony sięgajcie tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne (np. idąc na basen lub w trakcie podróży). We wszystkich innych sytuacjach stawiajcie raczej na podpaski. I pamiętajcie o jednym – zmieniajcie je często!