Zapalenie górnych dróg oddechowych u dzieci – objawy i leczenie

mała chora dziewczynka leży w pościeli w różową kratkę w okładem z ręcznika na czole
źródło: http://www.hartujmisie.pl

Sezon na grypę i przeziębienie można uznać za rozpoczęty! Niestety tak to już jest, że w okresie zimowym wśród pacjentów, szczególnie dzieci, wzrasta zachorowalność na zapalenie górnych dróg oddechowych, a więc gardła, migdałków, krtani, zatok przynosowych i jamy nosowej. Najczęstszą przyczyną zakażeń są wirusy. To one w 90% są odpowiedzialne za zachorowalność maluchów. Tylko w niektórych przypadkach zakażenia dróg oddechowych wynikają z inwazji bakterii. Jak objawia się zapalenie górnych dróg oddechowych i jak je leczyć? O tym poniżej.

 Objawy zapalenia górnych dróg oddechowych

Kichanie, katar, uczucie zatkania nosa, ropna wydzielina z nosa, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa i gardła, a także ból gardła, głowy i ucha to typowe objawy choroby. Bardzo często zapaleniu górnych dróg oddechowych towarzyszy gorączka (powyżej 38 stopni), powiększenie i ból migdałków, powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych na szyi i pod  żuchwą. U niektórych maluchów może wystąpić biegunka i wymioty. Warto wiedzieć, że zapalenie górnych dróg oddechowych wywołanych przez wirusy, może rozwijać się nawet przez tydzień. Nieleczone może ułatwić wtargnięcie bakterii chorobotwórczych.

Zapalenie górnych dróg oddechowych – leczenie

O ile zapalenie górnych dróg oddechowych nie jest wynikiem działania bakterii, o tyle zazwyczaj antybiotykoterapia nie jest potrzebna. Z powodzeniem wystarczą leki zwalczające typowe objawy infekcji, a więc gorączkę, katar i kaszel (sprawdź tutaj: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci).

  1. Gorączka

Wysoką gorączkę dobrze zbić przy pomocy leków przeciwgorączkowych. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych do obniżenia temperatury stosuje się najczęściej paracetamol oraz ibuprofen. Najmłodszym pacjentom najlepiej podać czopki lub zawiesinę. Dzieciom powyżej 4 roku życia można zaproponować paracetamol w formie granulatu na język bez popijania, a dzieciom powyżej 6 lat – ibuprofen w kapsułkach. Ważne by dostosować formę leku do współistniejących objawów, a więc przy wymiotach czopki, przy biegunce postaci doustne. Można też zastosować zimne okłady na czoło lub letnią kąpiel.

  1. Katar

W pierwszej fazie zapalenia dróg oddechowych wystarcza zwykle stosowanie soli izotonicznej, która oczyści i nawilży śluzówkę. Gdy wydzielina gęstnieje warto sięgać po roztwory hipertoniczne, które zwykle lepiej rozrzedzają wydzielinę. Bardzo ważną kwestią, zwłaszcza jak maluch ma zatkany nosek jest nawilżanie powietrza. Zabieg ten pozwala ochronić błonę śluzową dróg oddechowych przed wysychaniem i zapobiega gęstnieniu wydzieliny i zatykaniu wąskich dróg oddechowych. Powietrze w pomieszczeniu można nawilżyć poprzez układanie mokrych ręczników na grzejnikach, zawieszanie zbiorników z wodą, czy też stosowanie nawilżaczy ultradźwiękowych lub ciśnieniowych.

  1. Kaszel

Zazwyczaj na początku infekcji mamy do czynienia z kaszlem suchym. Bardzo często wynika on z podrażnienia gardła i migdałków. Jeśli kaszel jest bardzo męczący, nie daje spać i utrudnia oddychanie, można podać dziecku leki przeciwkaszlowe. Zakup syropu zawsze dobrze skonsultować z lekarzem pediatrą. Bezpiecznym i naturalnym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli.

  1. Ból gardła

Dzieciom na ból gardła można podawać preparaty na bazie porostu islandzkiego, tymianku, podbiału czy prawoślazu. Dzieciom powyżej 6 roku życia można zaproponować preparaty do ssania z amylometakrezolem. Powyżej 12 roku życia, dodatkowo można podać preparaty z flurbiprofenem lub chlorheksydyną. Ważne jest, aby do jedzenia podawać dzieciom potrawy półpłynne oraz stale dbać o nawilżenie gardła.

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.