Jeszcze nie tak dawno temu czarny bez określany był mianem drzewa życia. Co drugi Polak sadził go w swoim ogrodzie. Dziś mimo, iż przez niektórych został już zapomniany, wciąż jest polecany przez lekarzy specjalistów. Jedno jest pewne – bez to wciąż jedna z najlepszych roślin leczniczych.
Jak działa czarny bez?
1. Zwalcza przeziębienie – napar z kwiatów bzu działa rozgrzewająco, napotnie i pomocnie w odkrztuszaniu wydzieliny z oskrzeli.
2. Wykazuje właściwości przeciwzapalne – wyciągu z bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki w przypadku zapalenia spojówek.
3. Działa moczopędnie – herbatki z owoców lub kwiatów bzu doskonale sprawdzają się w leczeniu chorób układu moczowego, a także podczas kuracji oczyszczających
4. Zwalcza wolne rodniki – owoce czarnego bzu są genialnym źródłem silnych przeciwutleniaczy. Zawierają też duże ilości witaminy C.
I to nie wszystko! Owoce czarnego bzu wzmacniają układ odpornościowy, pomagają w leczeniu skaleczeń, stłuczeń i poparzeń słonecznych. Usuwają zmęczenie, a także działają uspokajająco. Mało kto wie, że są pomocne w leczeniu reumatyzmu. Mają też właściwości odtruwające i oczyszczające. Wspomagają odchudzanie i łagodzą wzdęcia. Przeciwbólowe właściwości owoców czarnego bzu wykorzystuje się także w rwie kulszowej, migrenie, bólach zębów.
Obok wspomnianej wcześniej witaminy C, w czarnym bzie znajdziemy również witaminy z gruby B oraz witaminę A. Co więcej w owocach bzu znajdziemy także pektyny, enzymy, biopierwiastki, sole mineralne i kwasy organiczne, które doskonale wspierają nasz organizm.
Rozprawiając o czarnym bzie nie można nie wspomnieć, że jest on niezwykle pomocny w leczeniu wrzodów żołądka, zaparć i niestrawności.
Czarny bez doskonale sprawdza się także w kosmetyce. Posiada właściwości regenerujące, normalizujące i wygładzające skórę. Działa także przeciwbakteryjnie przy problemach skórnych.