Nietolerancje pokarmowe wymuszają na nas pewne ograniczenia i wyrzeczenia. Coraz więcej osób (w tym również ja) zmaga się z nietolerancją glutenu lub chorobą zwaną celiakią, która także wyklucza gluten. A jeśli nie tolerujemy glutenu, to nie możemy zajadać się świeżutkimi i mięciutkimi bułeczkami pszennymi. Dobra wiadomość jest taka, że cierpiąc na nietolerancję glutenu wcale nie musimy rezygnować z pieczywa. Wystarczy tylko pszenne pieczywo zamienić pieczywem kukurydzianym, gryczanym lub… bananowym! Chleb bananowy stał się w ostatnim czasie prawdziwym hitem żywieniowym.
Chleb bananowy to z pewnością nie lada gratka dla maluchów i starszaków. Smakuje dzieciom, smakuje dorosłym. Można się nim zajadać z ulubioną konfiturą, kremem czekoladowym lub masłem orzechowym. Można zajadać się z nim bez żadnych dodatków i tym samym traktować jako zdrowe ciasto. Chlebek bananowy można przygotować samodzielnie w domu. Jego przygotowanie jest banalnie proste, a przy okazji potrafi dostarczyć frajdy!
Ja piekę chleby bananowe namiętnie i często. Dzielę się nimi z bliskimi i przyjaciółmi. I jeszcze nikt mi nie powiedział, że to nie jego smak. Jeśli należycie do osób, które na chleb bananowy kręcą nosem, ot tak… bez żadnych konkretnych powodów, najpierw go spróbujcie, a dopiero potem oceniajcie. Jestem przekonana, że dość szybko dołączycie do grona fanów tego specjału. Poniżej prezentuję Wam bardzo prosty przepis na chlebek bananowy. Możecie od razu upiec dwa, bo jeden bochenek na pewno zniknie Wam w mgnieniu oka 😉
Składniki:
– 2 banany (im bardziej dojrzałe, tym lepiej)
– 1 szklanka mąki gryczanej
– 2 jajka
– 2 łyżeczki miodu (ewentualnie syrop z agawy)
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sposób wykonania:
Banany rozgniatamy widelcem, a następnie miksujemy razem z żółtkami. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i miód. Całość dokładnie mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę i ostrożnie łączymy z bananową masą.
Gotowe ciasto na chleb przekładamy do foremki (u mnie niewielka keksówka) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy około 35-40 minut. Smacznego!!!