Uwaga – grypa!

źródło: www.hartujmisie.pl
źródło: www.hartujmisie.pl

Grypa i przeziębienie to najczęstsze choroby, które każdego roku dotykają miliony Polaków. Bardzo często te dwie choroby są ze sobą mylone. A prawda jest taka, że grypa to nie to samo co zwykłe przeziębienie. W przeciwieństwie do przeziębienia, grypa jest chorobą bardzo poważną. Nieleczona, może spowodować wiele poważnych następstw. Najczęstszymi powikłaniami grypy są zapalenie oskrzeli, płuc i zapalenie ucha. Niekiedy nieleczony wirus grypy może doprowadzić także do zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jakie są typowe objawy grypy? Tym zajmiemy się w dzisiejszym poście.

Jak najłatwiej się zarazić?

Wirus grypy przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Może to nastąpić w czasie kaszlu, kichania lub mówienia. Zarazić się można także przez kontakt z zakażonymi przedmiotami, czyli takimi, których wcześniej dotykała osoba chorująca na grypę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dotykając klamki w sklepie czy poręczy schodów w obiekcie publicznym, może zarazić się wirusem grypy. Jeśli po powrocie do domu, nie umyjemy dokładnie rąk – zarażenie się jest gwarantowane!

Jakie są typowe objawy grypy?

Zacznijmy od tego, że grypa w przeciwieństwie do przeziębienia, ścina z nóg szybko i gwałtownie. Zwykłe przeziębienia wykluwa się powoli i daje szansę na zareagowanie. Grypa atakuje nagle, nie pyta o zdanie i nie daje żadnych szans na wcześniejszą reakcję.

Objawy grypy  (sprawdź) u większości osób są takie same: bardzo wysoka gorączka (nawet do 40 stopni), bóle głowy i mięśni, niekiedy ból gardła. Bardzo często gorączce towarzyszą dreszcze połączone z intensywnymi potami. Charakterystyczny jest też światłowstręt, jadłowstręt i duże zmęczenie. Chory z dnia na dzień zostaje ścięty z nóg i nie ma siły wstać z łóżka. Jest niezdolny do pracy i jakiegokolwiek wysiłku. Zaostrzone objawy choroby utrzymują się przez okres od 3 do 5 dni. Złe samopoczucie może utrzymywać się przez wiele dni, a nawet i tygodni. Katar i kaszel to nie objawy grypy, a zwykłego przeziębienia. W grypie nieżyt nosa i kaszek pojawiają się rzadko lub wcale nie występują.

Jak uchronić się przed grypą?

Nie ma jednej skutecznej metody na ochronę przed grypą. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Lekarze zalecają nam szczepienia przeciwko grypie. Ale to nie jedyny sposób. Chcąc uchronić się przed wirusem grypy, należy zadbać o właściwą higienę, a zwłaszcza mycie rąk. Trzeba pamiętać, że funkcjonując na co dzień w biurze lub innym miejscu pracy, dotykamy setki przedmiotów, jak poręcz schodów, klamki, urządzenia kuchenne, itp. To właśnie na tych przedmiotach mogą gromadzić się zarazki, które przenosimy na siebie podczas bezpośredniego kontaktu. Dlatego też będąc w pracy lub wracając z niej warto co jakiś czas sięgnąć po bakteriobójcze mydło i dokładnie wyszorować nim ręce.

Chroniąc się przed grypą warto także zadbać o właściwą dietę. Potrawy naszpikowane czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem będą jak najbardziej wskazane. Również te obfitujące w rozgrzewające przyprawy (imbir, cynamon, kardamon) będą dobrym rozwiązaniem. Podstawą powinny być też produkty obfitujące w witaminę C oraz zdrowe tłuszcze. Dzień warto zaczynać od ciepłego śniadania w postaci owsianki lub kaszy jaglanej z cynamonem i jabłkiem.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.