nietolerancja laktozy
źródło: http://www.ofeminin.pl

Nietolerancja laktozy to dziś dość częsty problem. Borykają się z nim zarówno dzieci, jak i dorośli. I mimo, że wiele osób go wyśmiewa i lekceważy, to jednak choroba może bardzo utrudnić życie i znacznie obniżyć jego jakość. Wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania, wysypka – to tylko niektóre z objawów nietolerancji laktozy. Czym dokładnie jest ta choroba i jak ją rozpoznać? O tym poniżej.

Laktoza, czyli co?

Laktoza to najprościej mówiąc cukier, który występuje w mleku krowim i co za tym idzie, w produktach na bazie mleka krowiego. Aby laktoza była strawiona w naszym organizmie, potrzebujemy enzymu, który go rozłoży. Tym enzymem jest laktaza. Niestety, u niektórych osób występuje on w niewielkich ilościach lub jego aktywność jest bardzo mała. Jeśli enzym nie jest wystarczająco rozwinięty w organizmie, mamy duże problemy z trawieniem cukru – laktozy. W ten sposób powstaje jedna z najczęściej występujących ostatnio chorób – nietolerancja laktozy.

Nietolerancja laktozy niejedno ma imię

Z nietolerancją laktozy można się urodzić lub można na nią „zapracować” wraz z wiekiem. Nie jest więc powiedziane, że nietolerancja laktozy to przypadłość tylko dzieci. Również osoby w wieku dojrzałym mogą się z nią zmagać. U wielu osób nietolerancja daje o sobie znać dopiero po 20 lub 30 roku życia. Tak więc przypadłość ta może być wrodzona, pierwotna i wtórna. Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, występuje już od urodzenia. Jeśli chodzi o nietolerancję pierwotną, to jest ona dziedziczna. Zwykle osoby chorujące na ten typ, w dzieciństwie nie mają problemów z trawieniem laktozy. Problem pojawia się dopiero w wieku dojrzewania lub już w wieku dorosłym. A co z nietolerancją wtórną? Zwykle ma wówczas charakter przejściowy i może być związana z urazem błony śluzowej jelita. Przyczyną tego typu nietolerancji są różne choroby jelitowo-żołądkowe, a także przyjmowanie antybiotyków.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Nietolerancja laktozy może objawiać się w różny sposób. U niektórych mogą to być wzdęcia i bóle brzucha po jedzeniu. U innych po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktu na bazie mleka krowiego mogą wystąpić biegunki. U jeszcze innych pojawią się nudności, wymioty, silne gazy, kolki. Najczęściej objawy te pojawiają się mniej więcej 2 godziny po spożyciu mleka. Jeśli wasze dziecko lub wy sami miewacie wyżej wymienione objawy, skonsultujcie je z lekarzem.

 

 

Oceń wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Żaneta Jasina

Cześć, nazywam się Żaneta Jasina. Od 2013 piszę bloga jak zdrowo się odżywiać. Na blogu znajdziesz dziesiątki porad dotyczących zdrowego trybu życia. Oprócz zdrowego odżywiania interesuje się modą i bookscrapingiem. Moje motto: Zdrowo jedz, pij i żyj.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.