Bieganie stało się bardzo modne w ostatnim czasie. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że dziś biega cały świat. Biegam i ja, mimo iż od zawsze powtarzałam, że biegać nie lubię. Dziś lubię. Ba! Nawet uwielbiam. O zaletach biegania nie będę teraz Wam pisać. Chcę skupić się na odżywianiu biegacza, bo jak wiadomo, odpowiednie żywienie przed i po treningu jest dość istotne. To, co zjemy przed bieganiem zapewni nam niezbędną energię do wysiłku. To, co zjemy tuż po treningu pomoże odbudować zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, które utraciliśmy w trakcie biegania. Uwaga! Poza jedzeniem, ważne po bieganiu jest też nawodnienie organizmu. W codziennym treningu można zastosować dwie mieszanki, które idealnie sprawdzą się jako elektrolit oraz przekąska potreningowa, ulegająca wybitnie szybkiemu wchłonięciu.
Co pić po bieganiu?
Zaraz po bieganiu możemy sięgnąć po pół litra wody z dodatkiem soku z połówki cytryny i 2 łyżkami miodu lub pół litra jogurtu naturalnego zmiksowanego z 2 niedużymi bananami. Zarówno pierwszą, jak i drugą mieszankę najlepiej przygotować tuż przed wyjściem z domu tak, aby móc po nią sięgnąć zaraz po powrocie do domu. Warto mieć na uwadze, aby żadnej z mikstur nie pić na „hura”. Wypicie wszystkiego jednym łykiem nic nie da, bo tylko niewielka ilość wartości odżywczych płynu zostanie wchłonięta. Reszta w równie ekspresowym tempie picia poleci do pęcherza. Warto zatem wybraną miksturą rozkoszować się małymi łykami, np. w trakcie rozciągania.
Co jeść po bieganiu?
Zanim powiemy sobie, co jeść, wspomnijmy, że posiłek po bieganiu należy zjeść do 30 minut od powrotu do domu. Te 30 minut gwarantują, że znaczna część tego, co zjemy, zostanie w błyskawicznym tempie wchłonięta przez organizm i spożytkowana na odbudowę nadwątlonych sił. Naturalnie nie rzucamy się na wszystko, co tylko mamy w lodówce. Delikatna przekąska w postaci choćby batona węglowodanowego lub jogurt z bananem w zupełności wystarczą.
Przykłady posiłków do zjedzenia tuż po treningu:
biały ryż z serka wiejskiego i tartym jabłkiem
koktajl mleczno-owocowy
mleko czekoladowego o niskiej zawartości tłuszczu
baton białkowo-węglowodanowy
płatki zbożowe z jogurtem i bananem
tortilla z grillowanym mięsem i sałatą
duży banan i szklanka jogurtu
odżywka węglowodanowo-białkowa
Najlepsze przekąski na 1-2 h przed treningiem:
świeże owoce np. banan, kiwi, jabłka
suszone owoce np. rodzynki, morele, śliwki, figi
mała kanapka z białego pieczywa z miodem
żele i baton energetyczny zawierający dużo węglowodanów
kilka wafli ryżowych z dżemem
batonik zbożowy
szklanka soku owocowego