Regeneracja powysiłkowa to temat, który powinien stać na równi z osiąganiem wyników w sporcie oraz efektywnym treningiem. Wielu amatorów aktywności fizycznej zapomina, że człowiek nie jest niezniszczalnym robotem. Nawet zawodowy sportowiec, który zarabia na życie daną dyscypliną robi sobie często 1-2 miesiące w roku kompletnego luzu od aktywności fizycznej nawet na średnim poziomie. Jak i gdzie wypoczywać w czasie zimy? I dlaczego fizjoterapeuci oraz lekarze mają pełne ręce roboty pod koniec zimy?
Kanapowy styl życia i ferie na nartach
Zanim zajmę się czasem regeneracji i wypoczynku w czasie ferii rozwinę temat duże ilości kontuzji jakie zdarzają się w ferie na stoku. Odpowiedź na pytanie, dlaczego się tak dzieje jest bardzo prosta. Przynajmniej 80% narciarzy na polskich stokach to sezonowcy. Przez niemal cały rok nie uprawiają żadnego sportu, nie promują na co dzień ćwiczeń fizycznych i odżywiają się w sposób mierny. Narciarstwo to sport, w którym należy mieć kolana o nienagannym stanie zdrowotnym. Fizjoterapeuci rozkładają ręce ponieważ ich praca polega na pomocy ludziom aktywnym. A osoba jeżdżąca na nartach jeden tydzień w ciągu roku nie jest aktywna. Dlatego by uniknąć kontuzji na stoku należy wykonywać ćwiczenia fizyczne, rozbudować mięśnie nóg, wzmocnić ścięgna i stawy regularnymi przysiadami na ilość powtórzeń (nie na wielkość ciężaru) oraz wprowadzić do diety suplementy i produkty spożywcze odżywiające stawy.
Regeneracja podczas spaceru na świeżym powietrzu
Dam wam uniwersalny sposób na regenerację całego ciała dla osób aktywnych fizycznie. Wynajmijcie domek w górach i wybierzcie się do niego przynajmniej na tydzień. Najlepiej niech będzie w pięknej okolicy. Ważne by w odległości nie większej niż 2 kilometry był las, góry i ścieżki turystyczne do chodzenia na piechotę. Kluczowe w tym są właśnie dwa elementy. Regularne codzienne spacery oraz klimatyczny widok z okna. Wstajecie rano i widzicie przyrodę i rozległe tereny. W czasie ferii zimowych może być problem z kolorystyką. Badania naukowe dowodzą, że kolor zielony jest najzdrowszy dla oczu. Tym samym zawsze po przebudzeniu powinniśmy popatrzeć w okno na przyrodę. I tak powinna wyglądać nasza przerwa od komputera, gdy pracujemy przy nim kilka godzin dziennie.
Skoro zajęliśmy się już kwestią otaczającej nas przyrody i miejsc do spacerowania przejdźmy do zakwaterowania. Nie trzeba jechać za granice by znaleźć klasyczny drewniany domek do wynajęcia w górach (sprawdź). Nie zawsze trzeba jechać do Zakopanego. Nie tak daleko mamy przecież Beskidy i małe urokliwe miejscowości. Swoją drogą polecam też województwo Świętokrzyskie i tamtejszą agroturystykę. Domek powinien być drewniany i dobrze wyposażone. Chcemy odpocząć nie bawić się w survival. Warto zadbać o to by łazienka oraz kuchnia była dobrze wyposażona. Regeneracja to również odżywianie i higiena (relaks w wannie). Oferty domków całorocznych zwykle dotyczą więcej niż jednej pary. Dlatego polecam wybierać się na taki wyjazd ze znajomymi. Im więcej sportowych pasjonatów, którzy szukają wypoczynku tym lepiej. Mniej będzie pokus, do złego odżywiania.