Patrząc na zwierzęta domowe dostrzegamy nie tylko naszych pupili, ale również niezwykle sprawne stworzenia, które nie potrzebują treningu by posiadać tak duże możliwości fizyczne. Człowiek jest zbudowany całkowicie inaczej. Jest jednak na tyle uniwersalny, że może zyskać niemalże kocią sprawność w przemieszczaniu się i wytrzymałość psa, który rusza z miejsca w mgnieniu oka by dogonić jadący samochód. Możemy wiele nauczyć się od domowych czworonogów i sami osiągnąć poziom sprawności niezbędny do pokonywania życiowych i fizycznych przeszkód.
Gibkość kota z odpowiednim treningiem
Swoje dziewięć żyć kot zawdzięcza skomplikowanemu kręgosłupowi. Człowiek pod tym kątem nie jest w stanie zrobić nic. Koci kręgosłup jest skomplikowanym połączeniem różnej długości kości, które mają ogromną mobilność. Dzięki niemu powstało powiedzenie używane w gwarze treningowej „koci grzbiet”. Oznacza on mocno zaokrąglone plecy, które proszą się o kontuzje. Ludzie chcąc wzmocnić i uzyskać większą gibkość swojego kręgosłupa powinni wykonywać znane wszystkim ćwiczenie „mostek”. Na dolę wstawiam wam film pokazujący progresję mostka od najprostszej wersji do najtrudniejszej. Jeżeli mieliście silnie spięte mięśnie pleców oraz cały kręgosłup nauka pełnego mostka może zająć nawet rok lub więcej czasu. Dlatego nie spieszcie się i bądźcie regularni. Mostek wzmacnia plecy, wykorzystuje kompresję, która dostarcza do niego wiele składników odżywczych i redukuje problemy zdrowotne.
Łokcie i kolana by przemieszczać się niezauważonym
Największym problemem współczesnego człowieka jest zespół łokcia tenisisty i kolan piłkarza. Zwierzęta domowe rzadko narzekają na problemy z kończynami służącymi do poruszania. By odświeżyć nasze stawy potrzebujemy dużej ilości regularnych spacerów oraz ćwiczeń, których uczą już w wojsku lub na lekcjach WF-u w szkole podstawowej. Mam tutaj na myśli pompki oraz przysiady. Wykonane poprawnie na przykład co drugi dzień pozwolą odżywić stawy łokciowe oraz kolana lepiej niż jakiekolwiek maści i leki.
Kocia i ludzka dieta dla sprawności fizycznej
Zwierzęta domowe powinny opierać swoją dietę o produkty białkowe, tłuste i warzywa o dużej ilości witamin oraz minerałów. Wiele porad na temat diety kota znajdziecie na forum Purina (sprawdź)odwiedzanym regularnie przez właścicieli czworonogów. Czy człowiek może jeść w ten sposób? Oczywiście, że może ale przy takiej diecie należy nieco zmniejszyć ilość białka kosztem większej ilości tłuszczu oraz popracować nad regularnym spożywaniem owoców i warzyw w 3-4 posiłkach. Produkty zbożowe powinny być rozsądnie rozdzielone między posiłki wokół największej aktywności fizycznej. Warto wspomnieć również o suplementach. Dla kota suplementem jest zdrowa przekąska zawierająca wapń wyglądająca jak chrupek lub rybka. Człowiek nie musi stosować witamin i minerałów w formie zwierzątek by przekonać się do ich spożycia. Warto za to spożywać MSM, czyli siarkę organiczną oraz witaminę D3 wraz z K2 i wapniem. Stawy podziękują Ci także za napar z imbiru oraz suplementy glukozaminy.